V Ostravě se chystají v přípravě revitalizace území Černé louky nové soutěže

V Ostravě se chystají v přípravě revitalizace území Černé louky nové soutěže

(25. 11. 2010)

 
 
 
 

V Ostravě se chystají v přípravě revitalizace území Černé louky nové soutěže

Hlavní architekt města začíná připravovat soutěž na novou koncertní halu, která by mohla být vyhlášena už v prvním pololetí příštího roku.
Ostrava zřejmě vyhlásí i veřejnou zakázku na zpracování územní studie lokality Černá louka

Ostrava pokračuje v chystané proměně Černé louky
Ostrava 24. listopadu (ČTK) - Město Ostrava pokračuje v přípravě revitalizace území Černé louky. Právě s komplexní proměnou této lokality v novou městskou čtvrť s kulturními a vzdělávacími institucemi se město neúspěšně ucházelo o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Největší prioritou je v současné době výstavba nové koncertní síně, která by měla být zřejmě i nejdražším ze všech zvažovaných objektů. Novinářům to dnes řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Nová koncertní hala by mohla vyrůst mezi Divadlem loutek Ostrava a Divadlem Antonína Dvořáka. "Máme za sebou asi rok zkoumání toho, jaký objekt vlastně chceme. V současné době máme materiál k tomu, abychom mohli začít připravovat (architektonickou) soutěž," uvedl hlavní architekt města Cyril Vltavský.

Podle něj by se kapacita koncertní haly měla pohybovat v rozmezí od 1000 do 1200 posluchačů. Vltavský dodal, že se zadáním architektonické soutěže by městu mohla pomoci některá z renomovaných společností. "Architektonická soutěž by nám měla odpovědět na to, jak by taková hala mohla vypadat," vysvětlil Vltavský. Soutěž by mohla být vyhlášena už v prvním pololetí příštího roku a koncem roku by město rádo znalo její výsledky.


Ostrava zřejmě vyhlásí i veřejnou zakázku na zpracování územní studie lokality Černá louka. Dokument by měl podrobněji rozpracovat vítězný urbanistický návrh nizozemské společnosti Maxwan. "Územní studie by měla pojmenovat další kroky včetně nezbytných technických úprav území. Územní studie stanoví funkční, plošné a možná prostorové pravidla pro výstavbu v tom daném území," uvedl Vltavský. Připomněl, že urbanistická soutěž byla pouze ideová a podle předpokladu by na každý z objektů měla být vyhlášena samostatná architektonická soutěž.

Město už dříve schválilo, že proměnu výstaviště Černá louka podpoří dvěma miliardami korun. Podle Kajnara má město na příští rok vyčleněny peníze na projektovou přípravu v řádech desítek milionu korun. "Určitě se na to budeme snažit získat evropské peníze nebo podporu z ministerstva kultury, budeme se snažit zajistit financování z více zdrojů," řekl Kajnar.

Maxwan v místě navrhl park obklopený budovami, které kolem středové plochy vytváří jakousi podkovu. Kromě koncertní síně se v místě počítá i s centrem současné hudby, kunsthalle, kreativním inkubátorem nebo školou či bydlením, už dříve se hovořilo o tom, že některé objekty jako například byty by mohli vystavět soukromí investoři.

Související články:

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz