V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

(28. 12. 2009)

 
 
 
 

V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

Ostrava 24. prosince (ČTK) - V ostravské industriální Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky. Vědecký a výukový areál bude tvořit muzeum, které vznikne po rekonstrukci VI. energetické ústředny. Jeho druhým objektem bude novostavba vědeckého a výukového centra podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Třetí částí Světa techniky se stane energocentrum, které návštěvníkům odhalí reálnou výrobu energie.

Celý projekt strojírenských VÍTKOVIC si vyžádá necelou miliardu korun, řekl ČTK generální ředitel společnosti Jan Světlík.

"Svět techniky bude unikátní v rámci Evropy díky propojení národní kulturní památky, která zahrnuje právě VI. energetickou ústřednu, s reálnou výrobou energie a moderním vzdělávacím centrem, takzvaným Science Learning Center," vysvětlila Lenka Mynářová, která se podílí na přípravě projektu Svět techniky.

Jeho cílem je podle ní přiblížit dětem i dospělým především technické obory, které mají své kořeny v regionu - například strojírenství. Svět techniky bude určený dětem už od dvou let, ale také dospělým. "Hlad po takových centrech je v tuzemsku obrovský. Z našeho průzkumu vyplývá, že by ho opakovaně navštěvovalo 92 procent dotazovaných," dodala Mynářová.

Zhruba 10.000 metrů čtverečních výukové plochy nabídne návštěvníkům právě nová moderní budova navržená Pleskotem, jehož ateliér pracuje na proměně celé Dolní oblasti Vítkovic v novou moderní část Ostravy. Stěna nové budovy se promění v "zrcadlo" o rozměrech 13 krát 125 metrů, v němž se budou odrážet sousední památkové objekty - kromě energetické ústředny také vyhaslé vysoké pece či plynojem, který se po rekonstrukci promění v kongresové centrum pro 1500 lidí.

"Působivé bude i samotné energocentrum, které architekt Pleskot navrhuje otevřít tak, aby návštěvníci přes prosklené stěny viděli přímo agregáty, a zjistili tak, jak se čistí voda, vyrábí energie," dodala Mynářová s tím, že celý Svět techniky bude trojjazyčný - v češtině, polštině a angličtině.

Podle Světlíka by měl areál sloužit nejen výuce, ale měl by se stát i turistickým lákadlem. "V okruhu 100 kilometrů od Ostravy vzdušnou čarou žije přes deset milionů lidí. Očekáváme, že roční návštěvnost Světa techniky bude kolem 400.000 lidí," dodal. Na přípravě celého projektu podle něho pracuje už dva roky tým mnoha odborníků, například z ostravských univerzit či moravskoslezských klastrů.

Rekonstrukce VI. energetické ústředny si podle generálního ředitele vyžádá zhruba 170 milionů korun, novostavba vědeckého a výukového centra kolem půl miliardy a rekonstrukce energocentra dalších asi 250 milionů korun.

"Svět techniky se ale nedá realizovat jako privátní investice. Nemůžeme očekávat, že bude výdělečný. Evropská Science Learning Centra si na sebe vydělají z 30 procent," upozornil Světlík s tím, že projekt počítá s podporou Moravskoslezského kraje, města Ostravy i firem sdružených v oborových klastrech. Sdružení Dolní oblast Vítkovice, které tvoří firmy ze skupiny VÍTKOVICE HOLDING a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, bude také v červnu žádat o evropskou dotaci.

Podle Mynářové je budování center popularizujících vědu a výzkum velkým trendem po celém světě. "Například v Číně jich za uplynulý rok vzniklo 750. V Čechách zatím fungují dvě - IQ Park v Liberci a Technomania v Plzni. Česká republika jich však unese nejvýš pět," dodala.

Svět techniky je součástí rozsáhlého developerského projektu Nové Vítkovice, který si vyžádá až 60 miliard korun. Společnost VÍTKOVICE, které průmyslová oblast nedaleko centra Ostravy patří, ho zahájila letos poté, když získala od státu a Evropské unie dotaci 500 milionů korun na obnovu prvních industriálních památek. V areálu je památkově chráněných 11 hektarů, které se staly Evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech má vzniknout kulturně-společenské areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

24. 3. 2020 17:03:00

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

K polemice a selhávání dialogu nad pražskou metropolí čili o obtížné cestě od polemiky k dialogu Dialog se nekoná, v tom se shodneme. Tristní shoda. O to víc, že přitom v řadě věcí s článkem K. Bečkové a R. Šváchy (Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje. STAVBA, 27. roč., 2020, č, s, ) souhlasíme. I v tom, co nám navzdory liteře a smyslu našeho příspěvku vytýkají. Míjíme se a o to šlo a jde. Předporozumění, uzavírání se do jednoho společenství stejně smýšlejících a dogma vylučují dialog. Zásadní otázky, které jsme položili, tak zůstávají na pořadu dne: Může se v metropoli – Praze – stavět a rozvíjet – v souladu se světovými trendy, aniž by ztrácela na své identitě? A když se rozvíjela po staletí, proč to má být právě v naší době fatálně nemožné? Může se vést, jsme schopni a ochotni vést, produktivní dialog nejen mezi dvěma stranami – mezi architekty a památkáři, ale mezi společností, památkáři, historiky, architekty a urbanisty? Dialog o balancování mezi tím, co je historicky dané, vzácné a tím, co může být novým vkladem, přínosem pro Prahu? Tyto otázky zůstávají na pořadu dne. Co dialogu brání? Odpověď K. Bečkové a R. Šváchy: „Nenastává tak moment hypolepse, ukázněného navázání na argumenty protivníka, jaký za podmínku skutečného dialogu pokládá historik Jan Assmann. Domníváme se, že bez takové hypolepse se debata o Praze nikam nepohne a všichni zůstanou zakopaní ve svých dosavadních pozicích.“ Neospravedlňuje se tímto zvláštním odkazem na teze historika ranných kultur a civilizací egyptologa Assmana sama nemožnost dialogu? Navrhujeme radikální zjednodušení přes otázku - co je jádrem toho, co ničí podstatu dialogu v daném případě o architektuře a perspektivách Prahy Přidržíme se definice Jeana Lacroix. Dialog vyžaduje vzájemnost porozumění, tj. musím pochopit názorového protivníka, pochopit ho lépe než si rozumí on sám. To vyžaduje vystavit se síle jeho názorů, procítit je silněji než on sám. S rizikem, že se mé vlastní názory odkryji jako slabší. Bez metodologické sympatie není dialogu. To nám v diskuzích, polemikách – a především v možném dialogu nad tématem perspektiv Prahy chybí. Opravdu vychází selhání a nemožnost skutečného dialogu o pražské metropoli z toho, že „autoři textů, totiž architekti nejsou zvyklí přesně reagovat na názory druhých, jak to musejí praktikovat vědci“? (R. Švácha v „EAM. Euroamerické myšlení 1936-2011“, R. Švácha, M. Sršňová, J Tichá (eds.), str. 33, srv. i násl.)? Pochybujeme. Ona zdůrazňovaná hypolepse, zdisciplinované navazování na myšlenky a teze druhých, je důležitá, patří ke kultuře dialogu i v soudobé společnosti; dialog není mince, kterou si dám jako výhru do kapsy, je to cesta k společnému nalézání argumentů a „pravdy.“ Z toho nemůže být nikdo ostrakizován pro nedostatečnou hypolepsi, ani architekt, ani historik či teoretik, ani památkář, ani expert, ani veřejnost – dokonce i ta na sociálních sítích. Stav dialogu je jedním z měřítek vyspělosti demokratické společnosti. Jakub Heidler, Oldřich Ševčík

20. 3. 2020 15:24:36

Re: Re: Re: Re: Obnova mariánského sloupu v Praze.

Koukám Luščinole, že jsi opravdu vytrvalý, to není až zas tak obdivuhodná vlastnost, spíš svědčí o tvé omezenosti. Tvoje hraní si na světaznalého všeználka je ovšem v zásadě velmi zábavné, zejména v dnešní smutné době. Tvůj poslední výlev je zajímavý mimo jiné tím, že asi se neumíš pořádně vyjadřovat ani v jednom jazyce a se snažíš předstírat znalosti angličtiny, což v tvých vlastních očích má vytvářet pocit jakési morální nadřazenosti. Strašně se pleteš a poučovat mě o významu slov nebo o tom co co znamená je asi stejně pádné, jako tvoje bláboly o tom sloupu. Nějaký ten překlep se mi v mobilu stane, na rozdíl od tebe podobné věci "vyřizuji" třeba v MHD, rozhodné bych jimi neztrácel čas na rozdíl od tebe, který podle všeho brejlíš celý den do monitoru, abys připravil další blábol. Nicméně budu rád, když budeš pokračovat, bavím se dobře. Jediný jistota tak jednou za čtrnáct dní, když navštívím na pár minut tyto stránky, že zrovna pod támhle článkem najdu tvůj další blábol. A jen tak mimochodem, jestli jsi měl na mysli Chruščova, tak se někam podívej, jak se to jeho "otčestvo" v češtině píše. Jinak doufám, že sloup tam vydrží podstatně kratší čas než původně, oni podobní samozvaní umělci umí mlátit hlavně hubou a až to na někoho spadne, bude po legraci. Takže milý nedělnický původe, předveď se...

19. 3. 2020 15:44:03

Re: Analytici: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonom...

Je zajímavé, kolik analytiků hovoří o zcela obligátních záležitostech, jako kdyby měli právo a všechny moudra světa ve svém držení. Přitom co ví ti z bank o reálných problémech na stavbách? Nic, protože mají pouze předávané informace od manažerů stavebních firem, které jsou často poněkud vzdáleny od pravdy. Logicky. Je také podivné, že vůbec někomu sdělují své prognózy a potřebu budoucího dění. Komu? Vládě? Pojišťovnám? Prázdné článečky, které nikdo nepotřebuje, jsou o ničem. Odvětví, která podporují stavební průmysl, ta v určitém utlumeném procesu dále produkují. Stavební firmy část zakázek, těch menších, zpomalí, ale ostatní pojedou dál, např. dálnice a koridory. Tam se termíny nesmí posunovat. Co se zhorší, jsou investice do jiných odvětví, kde začnou chybět zahraniční síly, které odjely pryč. A stavby technologií pro petrochemii a energetiku, na ty budou tyto montážní cizí síly chybět nejvíc. na to jsem zvědav, jak to dodavatelské firmy zařízení pro zásadní změny v energetice vyřeší. Poklesne čerpání tzv. dotací z fondů EU ještě víc? Ovšem a to bude jen dobře. Nevyváženost mezi zdroji peněz a možnostmi stavební výroby se ukáže ještě větší než dosud. Zajímá to vládu, její investiční národní plán se bude měnit? Jak, kdy? Ani ve hvězdách to dnes nestojí.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz