V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

(28. 12. 2009)

 
 
 
 

V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

Ostrava 24. prosince (ČTK) - V ostravské industriální Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky. Vědecký a výukový areál bude tvořit muzeum, které vznikne po rekonstrukci VI. energetické ústředny. Jeho druhým objektem bude novostavba vědeckého a výukového centra podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Třetí částí Světa techniky se stane energocentrum, které návštěvníkům odhalí reálnou výrobu energie.

Celý projekt strojírenských VÍTKOVIC si vyžádá necelou miliardu korun, řekl ČTK generální ředitel společnosti Jan Světlík.

"Svět techniky bude unikátní v rámci Evropy díky propojení národní kulturní památky, která zahrnuje právě VI. energetickou ústřednu, s reálnou výrobou energie a moderním vzdělávacím centrem, takzvaným Science Learning Center," vysvětlila Lenka Mynářová, která se podílí na přípravě projektu Svět techniky.

Jeho cílem je podle ní přiblížit dětem i dospělým především technické obory, které mají své kořeny v regionu - například strojírenství. Svět techniky bude určený dětem už od dvou let, ale také dospělým. "Hlad po takových centrech je v tuzemsku obrovský. Z našeho průzkumu vyplývá, že by ho opakovaně navštěvovalo 92 procent dotazovaných," dodala Mynářová.

Zhruba 10.000 metrů čtverečních výukové plochy nabídne návštěvníkům právě nová moderní budova navržená Pleskotem, jehož ateliér pracuje na proměně celé Dolní oblasti Vítkovic v novou moderní část Ostravy. Stěna nové budovy se promění v "zrcadlo" o rozměrech 13 krát 125 metrů, v němž se budou odrážet sousední památkové objekty - kromě energetické ústředny také vyhaslé vysoké pece či plynojem, který se po rekonstrukci promění v kongresové centrum pro 1500 lidí.

"Působivé bude i samotné energocentrum, které architekt Pleskot navrhuje otevřít tak, aby návštěvníci přes prosklené stěny viděli přímo agregáty, a zjistili tak, jak se čistí voda, vyrábí energie," dodala Mynářová s tím, že celý Svět techniky bude trojjazyčný - v češtině, polštině a angličtině.

Podle Světlíka by měl areál sloužit nejen výuce, ale měl by se stát i turistickým lákadlem. "V okruhu 100 kilometrů od Ostravy vzdušnou čarou žije přes deset milionů lidí. Očekáváme, že roční návštěvnost Světa techniky bude kolem 400.000 lidí," dodal. Na přípravě celého projektu podle něho pracuje už dva roky tým mnoha odborníků, například z ostravských univerzit či moravskoslezských klastrů.

Rekonstrukce VI. energetické ústředny si podle generálního ředitele vyžádá zhruba 170 milionů korun, novostavba vědeckého a výukového centra kolem půl miliardy a rekonstrukce energocentra dalších asi 250 milionů korun.

"Svět techniky se ale nedá realizovat jako privátní investice. Nemůžeme očekávat, že bude výdělečný. Evropská Science Learning Centra si na sebe vydělají z 30 procent," upozornil Světlík s tím, že projekt počítá s podporou Moravskoslezského kraje, města Ostravy i firem sdružených v oborových klastrech. Sdružení Dolní oblast Vítkovice, které tvoří firmy ze skupiny VÍTKOVICE HOLDING a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, bude také v červnu žádat o evropskou dotaci.

Podle Mynářové je budování center popularizujících vědu a výzkum velkým trendem po celém světě. "Například v Číně jich za uplynulý rok vzniklo 750. V Čechách zatím fungují dvě - IQ Park v Liberci a Technomania v Plzni. Česká republika jich však unese nejvýš pět," dodala.

Svět techniky je součástí rozsáhlého developerského projektu Nové Vítkovice, který si vyžádá až 60 miliard korun. Společnost VÍTKOVICE, které průmyslová oblast nedaleko centra Ostravy patří, ho zahájila letos poté, když získala od státu a Evropské unie dotaci 500 milionů korun na obnovu prvních industriálních památek. V areálu je památkově chráněných 11 hektarů, které se staly Evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech má vzniknout kulturně-společenské areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz