V Táboře skončila rekonstrukce bývalého augustiniánského kláštera

V Táboře skončila rekonstrukce bývalého augustiniánského kláštera

náměstí Mikuláše z Husi 44, 390 01 Tábor

(13. 6. 2019) Památkově chráněný areál v současnosti využívá jako své sídlo Husitské muzeum

 
 
 
 

V Táboře skončila rekonstrukce bývalého augustiniánského kláštera

(ČTK) - Husitské muzeum v Táboře 11. června 2019 představilo opravené prostory bývalého augustiniánského kláštera. Bude zde mít nová pracoviště, galerii, přístupný bude Rajský dvůr jako klidové místo v centru města. Práce trvaly téměř dva roky, náklady byly 53,4 milionu Kč, zaplatilo je ministerstvo kultury, zřizovatel muzea. Pro návštěvníky otevře muzeum objekt 22. června. Novinářům to řekli muzejníci.

Obnovený je dvůr, ambity, vězeňské cely, nově je zde odborná knihovna. Muzeum zde má i ředitelství. "Objekt vypadal jeden čas velmi žalostně a rozhodovalo se, zda ho zbourat, nebo opravit," řekl ředitel muzea Jakub Smrčka. V roce 1955 převzala objekt armáda, v 80. letech 20. století muzeum. Krovy byly v havarijním stavu, první oprava skončila začátkem 90. let 20. století.

Po nynější rekonstrukci je obnovený plášť budovy, nové jsou omítky, dveře, opravené krovy, stavbaři vyměnili i střešní krytinu. Nové jsou některé podlahy a všechny rozvody, v Rajském dvoře obnovená síť cest. Novinkou je výtah pro návštěvníky i badatele. Muzejníci obnovili bývalý ambit, v němž bude galerie. Na nově přístupném Rajském dvoře chce muzeum pořádat koncerty i divadelní představení.

Zachovaná je chodba s vězeňskými celami. Věznice se stavěla v 20. letech 19. století, za nacistické okupace zde Němci věznili i malíře Karla Valtera. Klášter byl založen ve 30. letech 17. století, po třicetileté válce. Augustiniáni byli lékaři a lékárníci; do konce 18. století zde provozovali lékárnu, pomáhali i v městském špitálu.

V roce 2018 navštívilo muzeum 131.082 lidí. Provozní příspěvek od zřizovatele byl loni 23,8 milionu Kč, letos by měl být 26,3 milionu Kč. "Uvedené částky zahrnují jak příspěvek na provoz, tak i příspěvek na kulturní aktivity," řekla ČTK Ivana Awwadová z ministerstva kultury. Husitské muzeum má ve sbírkách téměř 450.000 předmětů.

Doplněno Stavbaweb:

Rekonstrukce, která rehabilitovala základní prvky někdejšího kláštera, rajský dvůr a ambit proběhla v letech 2017–2019, rozsáhlý komplex klášterního areálu se vrací do své původní podoby. Rekonstrukci v budoucnu čeká ještě depozitář, který se nachází ve třetím podlaží.
Rekonstrukce táborského kláštera Augustiniánů na náměstí Mikuláše z Husi začala plánováním již v roce 2014. Nejprve vznikla architektonická studie (jejího autora se ale redakci nepodařilo zjistit - pozn. Stavbaweb). Dodavatelem byly firmy Metrostav a Památky Tábor. Stavba byla zahájena v roce 2017, původní termín dokončení byl plánován na rok 2020. Vše se ale podařilo dokončit dříve, veřejnost se bude moci do budov i areálu podívat poprvé již v sobotu 22. června, kdy se uskuteční slavnostní otevření zrekonstruovaných budov.

Investorem je ministerstvo kultury jako zřizovatel Husitského muzea.
www.husitskemuzeum.cz/augustiniansky-klaster

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.