V Ústí nad Labem po pěti letech otevřeli opravené muzeum

Ústí nad Labem 30. června (ČTK) – V Ústí nad Labem dnes po pěti letech otevřeli opravené muzeum. Rekonstrukce stála více než 446 milionů korun, většina přišla z Evropské unie. Budou v něm výstavy městského muzea a nejspíš od příštího roku expozice o českých Němcích. Při slavnostním otevření muzeum návštěvníkům představilo výstavu odlitků antických soch nebo expozici o slavných ústeckých značkách.

"Jsem velmi rád, že budova nepodlehla v 60., 70. ani 80. letech běsnění minulého režimu, kdy měla být zbourána," řekl dnes při slavnostním otevření předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad a bývalý hejtman Ústeckého kraje Jan Šulc. Právě ROP Severozápad přidělil na rekonstrukci muzea dotaci 335 milionů korun.

Autor: Collegium BohemicumRekonstrukci muzea město plánovalo už v roce 2006, proto budovu muzejníci vystěhovali. Na opravu tehdy radnice získala dotaci 65 milionů korun, ale jak připomněl bývalý ústecký primátor Jan Kubata, nakonec se jí město muselo zříct, protože by pokryla jen malou část oprav. Muzeum bylo od té doby zavřené, muselo do provizorních prostor a pak zase zpět do opravené budovy přestěhovat více než 1,5 milionu exponátů.

Muzeum dnes otevíral symbolicky císař František Josef I. Muzeum tak připomnělo 17. červen 1901, kdy císař na audienci přijal ústecké konšele v místnosti, která se od té doby jmenuje Císařský sál. Nástěnnými malbami zdobený prostor také prošel rekonstrukcí, muzeum ho využije pro přednášky a konference.

Dnes muzeum představilo návštěvníkům v prvním patře expozici odlitků antických soch Antický sen. "Myslím, že Ústí nad Labem ještě nevidělo výstavu, která představuje antické sochařství," řekl ředitel muzea Gustav Krov. Do druhého patra muzeum instalovalo výstavu ústecké lokální značky, kterou už na jaře částečně představilo v městském infocentru. V dalších místnostech si návštěvníci prohlédnou obrazy a grafiky nazvané Krajinou netušených krás zachycující okolí Ústí nad Labem, obrazy malíře Michala Nováka nebo dřevořezby Petra Matějky, v knihovně pak výstavu o první nositelce Nobelovy ceny míru Bertě von Suttnerové.

V části muzea bude sídlit expozice o německy mluvících obyvatelích českých zemí, první stálá expozice tohoto druhu v Česku. Na 1500 metrech čtverečních bude mapovat 800 let starou historii česko-německých vztahů na území celého státu. Výstavu bude realizovat společnost Collegium Bohemicum, která se historii českých Němců věnuje dlouhodobě. Hotová bude nejdříve příští rok, bude ale záležet na tom, zda ministerstvo kultury poskytne 40 milionů korun na její realizaci.

Posledních velkých oprav se objekt muzea z 19. století dočkal po druhé světové válce, kdy byly odstraňovány škody způsobené spojeneckými leteckými nálety z dubna 1945. Objekt je zajímavý i historicky. Jde o první budovu v tehdejším Československu napojenou na dálkové topení. Stalo se tak v roce 1922. Největší slávu zažila budova 17. června 1901, kdy se v ní konala audience císaře Františka Josefa I. Dřívější škola slouží potřebám ústeckého muzea od 70. let minulého století.

Doplněno Stavbaweb:
Muzeum města Ústí nad Labem vzniklo na návrh Eugena Klutschaka na valné hromadě Živnostenského spolku 5. ledna 1876. Jeho účelem mělo být seznámení veřejnosti s historií místního průmyslu a řemesel, výchova řemeslníků k dobrému vkusu a jejich další odborné a umělecké vzdělání. Muzeum mělo tři oddělení – oddělení pro sbírky uměleckého řemesla a technických výrobků, přírodovědný kabinet se sbírkou strojů a nářadí a knihovnu s fondem časopisů. V roce 1901 Živnostenský spolek převedl muzeum do správy nově založené Muzejní společnosti. Tímto krokem byl položen základ pro samostatný rozvoj muzea jako svébytné kulturní a vzdělávací instituce. V roce 1972 byla muzeu přidělena část bývalé školní budovy na jedné z hlavních tříd, kde muzeum sídlí dodnes. Muzeum spravuje sbírky: umělecké, historické, archeologické a přírodovědné. (zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem)

Více informací o rekonstrukci muzejní budovy i fotodokumentaci naleznete na stránkách Muzea města Ústí nad Labem
zde.

Související články:
Společně se slavnostním otevřením budovy budou také předány ceny vítězům architektonické soutěže na výtvarné uspořádání chystané trvalé expozice k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí, kterou Collegium Bohemicum ve spolupráci s Českou komorou architektů vypsalo na sklonku minulého roku. Soutěže se zúčastnilo 30 týmů, porota vybrala návrh pražského ateliéru Projektil architekti:
Porota vybrala vítězný návrh na expozici o Němcích v Čechách




Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*