Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů

Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů

(23. 7. 2018) Jako odstrašující případ uvádí pražský kostel přeměněný v noční klub

 
 
 
 

Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů

(ČTK) - Vatikán vydá směrnice pro náležité využívání vysloužilých kostelů. Nemají končit jako diskotéky, tělocvičny nebo zmrzlinárny. Jako odstrašující případ uvádí pražský kostel přeměněný v noční klub, informovala agentura AP.

Vatikán pracuje na směrnicích, které mají katolickým diecézím pomoci s nalezením vhodného využití kostelů, kterých se potřebují zbavit. Vatikánské ministerstvo kultury v listopadu uspořádá ve spolupráci s římskou jezuitskou Gregoriánskou univerzitou a italskou biskupskou konferencí mezinárodní setkání, které se má zabývat způsobem prodeje kostelů a nakládáním s majetkem. Akce se má konat pod heslem "Bůh už tu nepřebývá?"

Vatikánský ministr kultury Gianfranco Ravasi novinářům řekl, že mnohé diecéze v Evropě, Severní Americe a Austrálii mají víc kostelů, než potřebují nebo než dokážou udržovat. Důvody jsou sekularizace společnosti, méně katolíků navštěvujících kostely a také finanční limity.

Vatikán však chce mít jistotu, že tyto objekty si zachovají určitou duchovní, kulturní a společenskou hodnotu, zdůraznil Ravasi. Tomu podle něj může kostel dostát, pokud je využíván rozumně, například pro pastorační práci nebo kulturní a společenské akce. Možné je také využití coby knihkupectví nebo knihovny, domnívá se kardinál. "Ale udělat z toho zmrzlinárnu? To by šlo těžko," poznamenal Ravasi.

Jako příklad jednoznačně nesprávného způsobu zbavení se druhdy posvátného místa uvedl Ravasi jistý pražský kostel, který byl přeměněn na noční klub. Konkrétní nejmenoval, před lety ale vyvolal pozornost médií i veřejnosti odsvěcený kostel sv. Michaela Archanděla v Praze 1, ve kterém po určitou dobu působily hudební kluby, patrně i s erotickým programem.

V minulosti již byly několikrát představeny projekty na jeho opravu a změnu užívání. "Majitelem je stále stejná firma Michal Praha, která má stavební povolení v právní moci, ale padlo odvolání, které se řeší u soudu, a proto se stále s přestavbou nezačalo," řekla dnes ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Připouští, že dřívější využití kostela nebylo důstojné. "Firma Michal Praha se ve svém plánu přestavby chce přiblížit vzhledem původnímu stavu, aby odkaz památky byl zachován. Jeho využití by mělo být pro kulturně společenské účely, což Praha 1 ocenila," doplnila.

Ožehavý je problém znesvěcení bývalých kostelů zvláště v Itálii, která má obrovské množství umělecky významných kostelů a příliš málo zdrojů na jejich údržbu. To se týká například kostelů poničených častými zemětřeseními.

Dalším důležitým kritériem pro převedení kostela na nového majitele má být podle Vatikánu záchrana uměleckých předmětů, jimž hrozí, že by byly rozprodány. Podle nových směrnic by měly být umístěny v muzeích jednotlivých diecézí a kostely by měly být předávány k novému využití pokud možno holé.

Vatikán rozeslal návrh směrnic jednotlivým biskupským konferencím a hodlá je uvést do konečné podoby na mezinárodní konferenci 29. a 30. listopadu v Římě. Vatikán rovněž chystá výstavu fotografií úspěšně přeměněných kostelů.

 
 
 
 

23. 7. 2018 15:14:36. Re: Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů. Jiří Kalvach

  Tak tak, úředníci opět zvedli hlavu a šiml zařehtal.
Každá podobná směrnice je volovina a ani toto není výjimka. Co také čekat od kléru, který je čím dál tím na světě zbytečnější ? Je jasné, že kompetentní zde je a bude stavební úřad, hygiena a požárníci, pokud se mění užívání. Vatikán může jako instituce každému doslova vlézt na záda. Atrakce pro turisty. I papež je zbytečná osoba, potřebná jen pro závislé nebo prosté lidi bez vlastního rozumu a bez sebevědomí. I s celým spolkem kardinálů, nástrojů pro omezování práv lidí a pro manipulaci se zfanatizovanými davy chudáků věřících. Jedinečným způsobem to demonstrují muslimové, když se odvolávají na Alláha a jsou schopni zabíjet kohokoli kdekoliv, jsou-li dobře poštváni svými duchovními, ne-li přímo imámem (viz případ Salman Rushdie).

23. 7. 2018 15:55:54. Re: Re: Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů... Petr Novák

  Vážený pane Kalvachu,
jestliže někomu něco patří a chce to prodat, tak si, dokud mu to patří a ať se Vám to líbí či ne, u toho můžete klást podmínky jaké chce. A to nejen finanční! Klidně třeba že všichni, kdo se budou v prodaném objektu v průběhu prvních pěti let po koupi pohybovat, musí mít růžové slipy a jednou za hodinu odříkat otčenáš (že se to bude blbě kontrolovat je jiná věc). Kupující je buď akceptuje nebo ne a vy buď prodáte anebo neprodáte.
Takže Vašemu příspěvku nerozumím. Jaký šiml by u toho měl řehtat? A jací úředníky opět zvedají hlavu?

24. 7. 2018 06:50:07. Re: Re: Re: Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kos... Zd. Starý

  Já zase moc nerozumím Vašemu příspěvku pane Nováku, myslel jste to tak, že když budu prodávat auto tak ho neprodám tomu, kdo s ním bude chtít jezdit na dovolenou a vopzit v něm třeba tchýni?
Pokud se bude jednat o dlouhodobé pronájmy vysloužilých kostelů, tam ať si majitel podmínky využití diktuje. Jinak je to věc nového majitele, případně stavebního úřadu...

31. 7. 2018 13:14:22. Re: Re: Re: Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kos... Jitka

  Jakmile něco prodáte, ztrácíte k tomu veškerá práva a nový majitel s nabytou věcí může nakládat jak mu zákony (ne bývalý vlastník) dovolí.

31. 7. 2018 13:16:37. Re: Vatikán vydá směrnice pro využívání vysloužilých kostelů. Jitka

  Moc se mi líbí, když stavebník napíše, že využití by mělo být pro kulturně společenské účely. Pod to se schová i to zatracované disko s erotikou :-) .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.