Veřejná — kombinovaná urbanistická soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě

Veřejná — kombinovaná urbanistická soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě

(2. 2. 2010)

 
 
 
 

Veřejná — kombinovaná urbanistická soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě

Zájemci se mohou do soutěže hlásit od 1.2. 2010.
Termín odevzdání soutěžních návrhů: 31.5. 2010


Ostrava 1. února (ČTK) -
Dvě zahraniční architektonická studia již závazně potvrdila svou účast v urbanistické soutěži o návrh revitalizace areálu Černá louka v centru Ostravy. Zájemci se mohou do soutěže hlásit od dnešního dne. Soutěž je otevřená všem zájemcům, město ještě před jejím vyhlášením ale oslovilo pět renomovaných zahraničních architektonických kanceláří a právě dvě z nich se přihlásily.

Právě proměna Černé louky je stěžejním projektem, s nímž se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Podle autora ideové koncepce proměny, architekta Adama Gebriana, by revitalizace Černé louky měla pomoci lidem vytvořit si k městu silnější pouto. Cílem projektu je vytvořit na Černé louce kulturní instituce, které by doplnily například školy a bydlení.

"Spousta lidí do Ostravy přišla za prací a pokud tady práce nebude, tak z ní také odejde. Jediný důvod, proč neodejdou, je, že se s místem nějakým způsobem identifikují,"
uvedl Gebrian. Jednou z možností identifikace je podle něj právě silný vztah k městu. "Ostrava prostě tuhle šanci má. Ostrava má výrazný charakter a má šanci ho posílit a udělat z něj určité unikum," míní Gebrian.

Účastníci soutěže musí ve svých návrzích povinně navrhnout tři objekty: Koncertní dům, První výstavní síň města Ostravy a Centrum moderní hudby. Podle Gebriana, jenž je zároveň členem odborné poroty, která bude návrhy posuzovat, bude u předložených návrhů důležitá hlavně vazba lokality na zbývající části města v jejím okolí. "Důležité bude také řešení prostoru mezi stavbami. Je to urbanistická soutěž, která neřeší, jak budou vypadat jednotlivé stavby, ale jaká bude kvalita toho prostředí," podotkl Gebrian.

Areál Černé louky je v samotném centru města, v jeho blízkosti jsou některé kulturní instituce - divadla nebo Slezskoostravský hrad. Poblíž se nachází i Nová Karolina, kde má vzniknout zcela nová městská část.

Soutěžní návrhy musí zájemci dodat do konce května, ještě v červnu bude soutěž vyhodnocena, protože její výsledky chce město zapracovat do doplněné přihlášky ke své kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2015.

Vedle Ostravy bojuje ve druhém kole o titul Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň. Vítěz za Českou republiku bude znám letos v září.

Doplněno Stavbaweb:
Organizací soutěže byla pověřena Společnost Petra Parléře,
na webových stránkách společnosti www.cenapp.cz  naleznete podrobnější informace a soutěžní podmínky.
Předsedou poroty je architekt Josef Pleskot.
Regulérnost soutěže schválila Česká komora architektů.
Návrhy je nutné odevzdt do 31.5.2010.
Výsledky soutěže budou oznámeny v červnu 2010.

Související články:
Ostrava chystá urbanistickou soutěž na proměnu Černé louky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz