Vila na Malvazinkách

Vila na Malvazinkách

(18. 4. 2016) de.fakto

   
 
 
 
 

Vila na Malvazinkách

Dům stojí na svažitém pozemku, kde byl původně ovocný sad se zahradním domkem. Parcela měla jistá omezení, ale autoři zvolili koncept stavby, který se sem hodí a navíc umožňuje výhledy na město. „Nad projektem jsem strávil mnoho času a stavební firma byla ochotná řešit i komplikované detaily. Mimořádné je například provedení ukončení a zapuštění oken do podlah, stěn a stropů,“ říká architekt Martin Sladký a dodává: „Nejsou tu žádné technické místnosti, prádelny a podobně, vše je skryté ve stěnách. V garáži jsou za posuvnými a otvírajícími se stěnami konzoly na surfy, plachty, snowboardy a další sportovní potřeby. Nevytvořili jsme prostory, v nichž by se hromadil nepořádek. Kromě toho nikde nenajdete běžnou omítku, kousek obyčejné stěny a ani dveře, botník či vanu, kterou můžete koupit.“
Povrchy a detaily z ušlechtilých materiálů se téměř vždy zpracovaly v dílnách. Střecha tvoří další využitelnou část domu – vymezena je skleněným, většinou pouze devadesát centimetrů vysokým zábradlím. Je tu velká kuchyň, dlouhý stůl (4,6 m) se skleněnou deskou z jednoho kusu, na míru byla zhotovená i sedací souprava. Nechybí ani sprcha a vířivka.

V domě je tepelné čerpadlo v kombinaci s rekuperací a podlahovým vytápěním. Na zahradě je zakopaná nádrž na vodu, na niž je napojen závlahový systém zahrady.

Z vily je výhled na Prahu, proto autor zvolil prosklené stěny. V přízemí je stíní rolety a v patře závěsy, které zajíždějí za nábytek, takže zmizí. V koupelně autor navrhl dveře, které jsou stejně jako v celém domě od podlahy až ke stropu a svým povrchem - betonovou stěrkou - téměř splývají se stěnou a nemají viditelné zárubně. Všechny ostatní dveře v domě jsou také z jedné strany v rovině se stěnou.
Mezi obývacím pokojem a jídelnou je stěna, jejíž součást tvoří kromě běžného vybavení kuchyně i televizor, který po vypnutí zmizí. Podobné je to i v dalších místnostech, například postel v ložnici má úložné prostory a její čelo přechází do stěny s policemi. Za zrcadlovou stěnou z „policejního“ skla je televize, která se po vypnutí stává neviditelnou.
 V interiéru vyniká hra se světlem - hodně ploch je podsvícených LED diodami, bodové osvětlení autor začlenil do podhledu tak, aby nevyčnívalo. Přiznaná světla jsou pouze v dětských pokojích.

-red-
Foto: Iveta Kopicová

 

Autor: de.fakto; design - Ing. arch Martin Sladký, Ing. arch. Petr Marek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 4. 2016 09:00:38. Re: Vila na Malvazinkách. Jitka
20. 4. 2016 10:12:55. Re: Re: Vila na Malvazinkách. Martin Sladký
25. 4. 2016 07:44:26. Re: Re: Re: Vila na Malvazinkách. Jitka

 
 
 
 

19. 4. 2016 09:00:38. Re: Vila na Malvazinkách. Jitka

  Chtěli jste upozornění, když některá vámi překládaná stavba nebude v souladu s právními předpisy. Tak tohle je jedna z nich.
V poslední době se rozmohlo používání skla místo zábradlí. Na pohled je to atraktivní, zdůrazňuje architekturu prostoru, ale zapomíná se na bezpečnost. Ve většině případů není čeho se chytit v případě pádu. A také to není v souladu s obecnými technickými požadavky na stavby (§ 27 vyhlášky č. 268/2009 Sb.). V tomto případě chybí alespoň madlo u zdi.

20. 4. 2016 10:12:55. Re: Re: Vila na Malvazinkách. Martin Sladký

  To sklo je naprosto bezpečné a dá se o ně opírat stejně jako o madlo.

25. 4. 2016 07:44:26. Re: Re: Re: Vila na Malvazinkách. Jitka

  Nesouhlasím. Madla se mohu chytit a držím se, o sklo se jen opřu (stejně jako o zeď) a kloužu a padám.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.