Vladimír Balda, Jiří Janďourek: Rekonstrukce náměstí T. G. M., Frýdlant v Čechách

Vladimír Balda, Jiří Janďourek: Rekonstrukce náměstí T. G. M., Frýdlant v Čechách

(30. 7. 2012) Autoři: Vladimír Balda, Jiří Janďourek
Projekt: 2003
Realizace: 2009-11
Foto: Aleš Jungmann, Jiří Jiroutek

 
 
 
 

Vladimír Balda, Jiří Janďourek: Rekonstrukce náměstí T. G. M., Frýdlant v Čechách

Autoři: Vladimír Balda, Jiří Janďourek
Projekt: 2003
Realizace: 2009-11
Foto: Aleš Jungmann, Jiří JiroutekZákladním konceptem návrhu je vytvoření volné svobodné plochy náměstí, nezastavěné, výrazně nečleněné, umožňující všemožné aktivity obyvatel a návštěvníků města. Centrální část náměstí obdélníkového tvaru je zcela volná vydlážděná čedičovou dlažbou, s výjimkou hlavní dominanty prostoru náměstí - kašny se sochou Albrechta z Valdštejna. Kašna je situována na osu Kostelní ulice při severní straně náměstí. Svou polohou opticky rozděluje centrální část náměstí. Toto rozdělení je využito v návrhu provozu na náměstí (trhy, divadlo, koncerty apod.). Toto základní a dominantní část náměstí je podpořena a jasně definována novým veřejným osvětlením a městským mobiliářem.

V severozápadní části náměstí před radnicí je navržena reprezentativní plocha pro shromažďování obyvatel se čtyřmi výraznými stožáry vlajkoslávy. Tento prostor lze využít i pro umístění mobilního pódia. Plocha je vydlážděna velkoformátovou žulovou dlažbou. V jihovýchodní části náměstí je navržena klidová zóna se stromy a lavičkami. Projekt počítá i se stávajícím provozem restauračních předzahrádek. Tento prostor je vydlážděn stejným typem dlažby, který je shodný s typem dlažby před radnicí. Do různé výdlažby chodníků z žulové dlažby okolo náměstí se abstraktním způsobem promítá současná parcelace náměstí.


Komunikace pro automobilovou dopravu jsou též zvýrazněny odlišným typem žulové dlažby a jejím kladením. Do prostoru náměstí jsou navržena parkovací stání v severovýchodní a jihozápadní straně. Pro vydláždění celé plochy náměstí je použito několik typů dlažeb i druhů kamene pro jasnější rozlišení typů prostorů Náměstí je realizováno jako bezbariérové s výjimkou povrchů parkovišť, které jsou sníženy o výšku běžného schodu.

Realizace proběhla na podkladě architektonické soutěže z roku 2002 a byla dokončena na přelomu let 2011 a 2012.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz