Vrátí se Gutfreundova socha na Škodův palác?

Vrátí se Gutfreundova socha na Škodův palác?

(12. 3. 2019) Hlavním architektem Škodova paláce byl Pavel Janák, součástí návrhu byla i plastika

   
 
 
 
 

Vrátí se Gutfreundova socha na Škodův palác?

(ČTK) - Získat peníze na výrobu repliky plastiky slavného sochaře Otto Gutfreunda má pomoci aukce uměleckých děl, která se uskuteční 18. března. Plastika, která zdobila budovu pražského Škodova paláce, se ztratila a na výrobu její repliky je potřeba čtyři miliony korun. Rozměrné logo se škodováckým okřídleným šípem se bude vyrábět ze slitiny hliníku, aby bylo odolnější než původní plastika ze dřeva a měděného plechu, řekla ČTK za organizátory aukce i návratu plastiky na budovu v Jungmannově ulici Eva Heydová.

Aukci bude pořádat Artinbox Gallery a Czech National Trust, společnost, která sdružuje mecenáše podporující opravy památek i záchranu přírodního dědictví. Na financování výroby repliky se bude podle Heydové podílet i vlastník domu. Tím je dnes investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově. V nájmu v něm sídlí pražský magistrát.

Škodův palác je významná pozdně kubistická budova postavená mezi lety 1925 a 1926. Iniciátorem stavby byly Škodovy závody a hlavním architektem Pavel Janák, který je autorem i přilehlého paláce Adria. Součástí architektova návrhu byla i Gutfreundova plastika.

Socha na atice Škodova paláce hraje v díle Otto Gutfreunda podle odborníků zásadní roli. Po skončení první světové války byl sochař oslovován pro mnohé veřejné zakázky, které vyžadovaly spíše dekorativní přístup k tvorbě, což autora odvádělo od možnosti volného vyjádření. Práce na plastice pro Škodovy závody pro Gutfreunda představovala příležitost vymanit se z v té době již vyčerpaného figurativního civilismu a zvolit inovativní řešení čerpající z nadšení pro techniku a estetiku strojů za využití reálných předmětů, uvádí na svém webu Czech National Trust.

Při navrhování kompozice sochař postupně upouštěl od práce s figurou, postavou dělníka, poté inženýra, který splývá se strojem. Konstantním prvkem všech návrhů však vždy zůstalo logo Škodových závodů v centrální pozici kompozice. Závěrečný návrh, podle nějž dílo vzniklo, pak pracuje se zvětšenými koly z reálné produkce Škodových závodů a hlavní motiv plastiky lemovaly dva elegantně zakřivené nosníky.

Eva Heydová ČTK řekla, že plastika byla kvůli hmotnosti vyrobena ze dřeva a potažena měděným plechem, bronzový artefakt by byl příliš těžký. Materiál se však poškodil a v 60. letech byla plastika sejmuta a měla se opravovat. Nedopatřením však tehdy byla odvezena do sběrných surovin, odkud už se nikdy zpět nevrátila. Stále však existuje její model, proto je možné dílo vyrobit znovu.

Zdroj foto: www.czechnationaltrust.org/projects/plastika-otto-gutfreunda/

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.