Výstavba berlínského zámku se protáhne, a to nejméně o dva roky

Výstavba berlínského zámku se protáhne, a to nejméně o dva roky

(27. 10. 2009)

 
 
 
 

Výstavba berlínského zámku se protáhne, a to nejméně o dva roky

Fotogalerie ke článku (1)

Model nového berlínského zýámku od Francesca Stelly

Model nového berlínského zýámku od Francesca Stelly
Celá fotogalerie (1)

Nový zámek má vyrůst na místě zbouraného socialistického Paláce republiky nedaleko Alexandrova náměstí.

Berlín 26. října (ČTK) - Berlín si na svůj městský zámek, který má vyrůst na místě zbouraného socialistického Paláce republiky nedaleko Alexandrova náměstí, bude muset ještě počkat. Dokončení stavby, které se plánovalo na rok 2014, se totiž oddaluje. Zámek tak bude hotov nejdřív v roce 2016. Podle agentury DPA to dnes v Berlíně řekl německý státní tajemník pro výstavbu Engelbert Lütke Daldrup.

  

Zámek v centru Berlína v minulosti stával. Sídlili v něm pruští králové a němečtí císaři. Za druhé světové války ho poničilo bombardování, v roce 1950 byl tedy stržen. V 70. letech na jeho místě vyrostl hranatý Palác republiky s prosklenou fasádou, kde se odehrávaly komunistické stranické sjezdy i estrády. Kvůli nebezpečnému množství azbestu se loni nakonec stavba k lítosti mnohých východních Němců zbourala.

  

Podrobnosti k průtahům budování zámku nechtěl Lütke Daldrup uvést, a to s ohledem na nynější soudní řízení. Německý antimonopolní úřad totiž smlouvu se Stellou označil za neplatnou. O stížnosti musí rozhodnout vrchní zemský soud v Düsseldorfu.

  

Plány s vybudováním zámku vyvolávají od počátku spory. Někteří totiž požadovali, aby v centru Berlína naproti berlínskému dómu vyrostla přesná kopie historického objektu. Jiní to odmítali. Odborná porota v architektonické soutěži vybrala italského architekta Franceska Stellu, který do budovy začlenil i moderní prvky. Projekt počítá se třemi barokními fasádami, východní fasáda bude nová. Tyto podmínky stanovil Spolkový sněm. Podle průzkumu časopisu Super Illu ale s postavením téměř repliky nesouhlasilo 61 procent Berlíňanů.

  

Výstavba zámku by měla přijít asi na 552 milionů eur (kolem 14,3 miliardy korun). V budově by mělo sídlit Humboldtovo fórum. V něm by se měly nacházet muzejní sbírky, archivy Humboldtovy univerzity či knihovna.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 26. 10. 2009

  

Související články:
Berlínský zámek bude postaven podle návrhu italského architekta

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz