Základní údaje o výstavbě výškových budov na Pankráci
(8. 9. 2008)

Základní údaje o výstavbě výškových budov na Pankráci
Základní údaje o současné i plánované výstavbě výškových budov na pražské Pankráci a vývoj sporu ohledně plánované výstavby.
Současná výstavba
Pankrác se rozkládá na kopci nad územím Nuslí v Praze 4. V užším smyslu se často mluví o takzvané pankrácké pláni. Plány na výstavbu výškových budov na Pankráci se objevily už ve 30. letech 20. století. Současné mrakodrapy jsou pak výsledkem architektonické soutěže z poloviny 60. let.
- První stavba, budova Motokovu (dnes City Empiria), vznikla v letech 1975 až 1977, měří 104 metrů.
- Druhým mrakodrapem byl hotel Panorama (dnes Corinthia Panorama), vysoký 79 metrů a dokončený v roce 1983.
- O pět let později přibyl na okraji Nuselského údolí hotel Forum (dnes Corinthia Towers), vysoký 84 metrů.
- Zatím nejvyšší stavbou je se 109 metry loni zkolaudovaná budova City Tower, která se začala stavět už v roce 1978 pro někdejší Československý rozhlas. Byla dostavěna letos.
- Na Pankráci se nestaví jen výškové domy. Letos v dubnu byla zprovozněna část administrativního komplexu Gemini, celý by měl být hotov do konce roku. V současné době se poblíž stanice metra dokončuje nákupní centrum Arkády Pankrác. Otevřeno by mělo být v listopadu.
Plány
Od 90. let se opět uvažuje o dostavbě pankrácké pláně, celá věc se dala do pohybu poté, co v roce 1999 rozestavěnou budovu bývalého rozhlasu koupila společnost ECM, které patří i někdejší Motokov. Zástavbu by mělo doplnit několik budov, jejichž investorem jsou i jiné společnosti.
- Kolem roku 2011 by měla vzniknout 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V. Ve 30 podlažích by mělo být přibližně 150 luxusních bytů, v podzemí se plánuje přes 300 parkovacích míst ve třech patrech. Součástí projektu nazvaného City Epoque bude rovněž hotel v oválné budově, která by měla být vysoká 75 metrů.
- Dva nižší třicetimetrové kancelářské objekty (City Deco a City Element) se by měly vyrůst na rohu ulic Na Strži a Milevská. Hotovy by měly být už za dva roky.
- Vyrůst by na Pankráci mohlo také zhruba 80 metrů vysoké administrativní centrum nazvané Ledová věž. Zatím není jasné, kdy by se mohlo začít stavět.
Vývoj sporu o zástavbu
- Nejvíce dohadů se vede kolem projektu společnosti ECM, který zahrnuje celkem devět budov. V roce 2000 představil investor studii, vypracovanou známým architektem Richardem Meierem, podle které by rozhlas narostl na 122 metrů a vedle něj by vyrostla další, 160 metrů vysoká budova. Vyvolal tím rozsáhlou debatu, která nakonec vyústila před čtyřmi lety v nový projekt, podle kterého zůstala bývalá rozhlasová budova v původní výši. Doplnit ji má nový bytový dům ve tvaru písmene V, vysoký jako Motokov, a hotel o kruhovém půdorysu o málo nižší než sousední Panorama.
- V roce 2006 památkový odbor pražského magistrátu s dostavbou pláně podle projektu souhlasil, proti projektu se ale postavilo několik občanských sdružení. Ministerstvo kultury odvolání vyhovělo, magistrát následně připomínky zapracoval a vydal nové souhlasné stanovisko. Občanská sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na ministerstvu kultury, které loni v létě nakonec výstavbu projektu povolilo.
- Kvůli výstavbě na Pankráci vyjádřilo loni "vážné znepokojení" UNESCO. Jeho výbor požadoval, aby hlavní město vypracovalo metodiku pro výstavbu výškových budov v Praze. Magistrát ji zveřejnil v dubnu 2008. Nový plán má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.
- Novým výškovým budovách dal letos v červnu zelenou také stavební úřad Prahy 4, vydal totiž rozhodnutí o umístění obou budov projektu City Epoque. Občanská sdružení se proti tomu odvolala, o stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát.
- Sdružení Arnika informovalo o tom, že pražský městský soud zrušil část rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které povolovalo rozšíření silnic na pankrácké pláni. Rozšíření mělo pomoci dopravě v blízkosti plánovaných výškových budov. Podle rozsudku by mělo být dopravní řešení pankrácké pláně komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí.
- V souvislosti s Pankrácí čelí žalobě také ministerstvo dopravy, a to kvůli rozhodnutí o rozšíření magistrály v této oblasti. O povolení požádala společnost ECM, která chce na Pankráci stavět výškové budovy.
Zdroj: Zpráva ČTK 5.9.2008
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

26. 5. 2022 11:15:31
Re: Anna Švarc je architektkou metra
gratuluji a přeji mnoho zdaru. . komunální politici uchvátili rozhodování o uměleckých děl na metru do svých ukou..pomocí pavučin administrativních předpisů dusí argumentaci autorů.
26. 5. 2022 10:57:54
Re: Re: Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Gro...
Přesně, to je nejhorší a také se toho obávám. Vůbec nechápu, jak člověk, který se nezabývá rozvojem území, nemá umělecké a vizuální cítění, prostě je to nějaký laik, může takto rozhodovat o tom, co je důležité pro lidi a město a co ne. Hřib je pro mne naprosto fantastický primátor. Je mladej, má rozhled, dá na rady skutečných odborníků, je kreativní a vypadá dobře.
24. 5. 2022 22:16:44
Re: Dveře IDEA od JAP FUTURE: V jednoduchosti je krása
Zde je dobrá ukázka, jak napsat o zcela obyčejném výtvoru, který nic nového nepřináší, celých 25 řádků. Nazval bych to prázdné věty v květnatém stylu, ale bez smyslu.
23. 5. 2022 10:40:23
Re: Koncept řetězové výstavby
Pan architekt Mareš již dlouhé roky trpí jakousi potřebou poučovat své profesní kolegy , jak se mají navrhovat a stavět domy . Osobně stále čekám , kdy Ateliér k světu naprojektuje , povolí a realizuje v Plzni nějaký kloudný dům , který by byl trochu ,,k světu" , něco , čím by obohatil soudobou plzeňskou architekturu . Teď tedy rozšířil svůj zájem i o urbanismus a přichází s myšlenkou řetězové výstavby , konceptem , který si cení až tak vysoko, že je chráněn průmyslovým vzorem.... Škoda, že architekti , kteří umí, mlčí.
21. 5. 2022 09:33:43
Re: Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Group b...
Jen doufejme, že se nenajde zase nějaký vlivný laik, který ten projekt zabije, jako knihovnu od Kaplického zabil Klaus a po něm ostudně i tehdejší primátor.
19. 5. 2022 17:51:19
Re: Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Group b...
Někde jsem zahlédla i schémata přeložek dopravy. Škoda, že jste je sem také nedali, když už se zmiňujete o komplexním řešení území.
19. 5. 2022 17:49:09
Re: Re: Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Gro...
Jen to použití venkovních ramp. Ale tohle je mnohem rozevlátější (a mně se to taky víc líbí).
19. 5. 2022 17:11:56
Re: Nový Hlavák
Je to možná detail, ale když jsem před časem musela procházet od Sherwoodu k nástupištím, tak mi chybělo, že v dlažbě odbavovací haly nejsou vyznačeny hlavní průchody, vč. směrovek nejen nad vstupy, ale i nad kříženími. Mohlo (a z psychologického hlediska mělo) by to fungovat jako chodníky mezi prostory čekáren a pokladen nebo prodejních ploch. Takhle mi to přišlo, že se navzájem pletou lidi, kteří někam jdou, mezi těmi, kteří tam jen jsou. Předpokládám, že na jasně (např. barevně, materiálově) odlišeném "chodníku" by mohlo těch čekajících ubýt. Věřím, že řada z nich to dělá nechtěně, protože prostě neví, kam si stoupnout, kudy jít. Např. není šťastné řešení, umístit informace o odjezdech přímo nad takovýto "chodník", aby se tam kvůli nim cestující zastavovali. Tam patří jen výrazná směrovka k informacím a pod informacemi prostor pro ty, co se zastaví (často i s kufry). Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, možná tam směrovky už jsou, ale tenkrát mi ta jednolitá podlaha, na které se bez ladu a skladu sem tam něco vyskytovalo, přišla nedomyšlená.
19. 5. 2022 14:46:37
Re: Vltavská filharmonie od vítězného týmu Bjarke Ingels Group b...
Nepříde Vám to hodně podobné Opery v Oslu od Snohetta?
17. 5. 2022 14:38:55
Re: Knihovna Petra Hájka
Dobrý den,na první pohled až nepřátelské k člověku...vězeňská atmosféra....přeju ať je to jen na fotce a nikoliv ve skutečnosti
11. 5. 2022 20:57:09
Re: Re: Koncept řetězové výstavby.
Přesně tohle mě napadlo taky.
11. 5. 2022 20:53:50
Re: Studenti navrhli nové využití Strahovského stadionu
Kotviště vzducholodí, to je přece úžasný nápad.
8. 5. 2022 20:56:33
Re: Koncept řetězové výstavby
Souhlsím s předchozími. Urbanismus -kromě zahrádek, mj. velmi připomíná koncepci koncentračních táborů, + většího tábora v Letech. Náves, občanská vybavenost =absence. Obyvatelé rozeznají domy jen podle čísla.
5. 5. 2022 20:29:12
Re: Koncept řetězové výstavby
Přidávám se k předchozím hodnocením. Ten koncept je neuvěřitelně pomýlený. Ani vesnice, ani město, nuda stále stejných uniformních domů se stále stejnými k ničemu nepoužitelnými předzahrádkami, tedy použitelnými jen jako parkoviště. O tom, že v prostředí by se měli mít možnost pohybovat lidé, o tom není ani zmínka. Baťovské domečky proti tomu jsou ukázkou promyšlené architektury. Takovýchto kobercových náletů nudných domů už je v této zemi snad dost, nemusí přibývat další. Má-li celek působit harmonicky, tak to, co představují vizualizace, má k harmonickému prostředí hodně daleko. Prostě špatně je to celé od počátku. Možná to má výhody pro stavební firmu či pro developera, Ale architektura to není.
5. 5. 2022 18:30:32
Re: Koncept řetězové výstavby
stejné a nic nového jako před x lety v Anglii
5. 5. 2022 17:11:05
Re: Koncept řetězové výstavby - nuda bez kapky kreativity
Souhlasím s předchozím kritickým hodnocením uniformity celku. Nějak mi to mentálně připomíná urbanismus panelové výstavby podle co nejdelších jeřábových drah z konce reálného socializmu.
5. 5. 2022 15:36:24
Re: Koncept řetězové výstavby
Nelíbí. Příliš se drží uniformity.
29. 4. 2022 15:40:51
Re: Re: Stodola Loubí.
Ale aspoň je to střecha s přesahem a stodola má dvoje vrata. Tak když spadne lavina na jedné straně, tak nejspíš na druhé netaje. A kdyby ano, tak je to přece rekreační objekt a zůstane se vevnitř :-) Mě spíš napadlo, že posuvná vrata na stodolách měla dost výhod.
29. 4. 2022 15:10:48
Re: Architektura jako věc veřejná: Městští architekti, městské a...
Městští architekti/architektky mají maximálně takový vliv, jaký má město. To znamená, že v územním plánování mohou mít vliv na zastupitelstvo a v řízeních stavebních úřadů maximálně jednat za město jako účastníka řízení - a bez změny postavení obcí z účastníka na dotčený orgán se nic nezmění. Mimochodem, proto také nedává smysl, proč se starostové tak brání vzniku centrálního stavebního úřadu - jak mohou tvrdit, že by přišli o vliv, když na druhou stranu tvrdí, že přece podle zákona žádný nemají, že systémová podjatost neexistuje? Proč se raději nechtějí stát dotčeným orgánem? A tím by mohla vzniknout i část pracovní náplně městských architektek a architektů.
28. 4. 2022 15:50:14
Re: Re: Stodola Loubí.
Řekl bych, že stodola včetně krovu už na místě v dlouhodobém horizontu úspěšně stojí.