ZETTE Atelier: Dům pro svérázného klienta v Černé za Bory (Pardubice IV)

ZETTE Atelier: Dům pro svérázného klienta v Černé za Bory (Pardubice IV)

(18. 4. 2012)

 
 
 
 

ZETTE Atelier: Dům pro svérázného klienta v Černé za Bory (Pardubice IV)

Dům pro svérázného klienta uprostřed Černé za Bory, která spadá do katastrálního území Pardubic a je charakteristická výrazově nesourodou předměstskou zástavbou rodinného typu, vznikal několik let a přes nepříjemné komplikace způsobené nedůsledností stavebních firem se jeho realizace blíží ke konci.Okolnosti
Není to rodinný dům. Vypadá tak, ale není. Skutečný charakter stavby vychází ze specifického zadání. Klient měl od začátku jasnou představu o charakteru a využitelnosti investice – objekt chtěl jednak sám využívat k „přespání“, měl mu tedy zaručit jakýsi klidný únik před pracovním ruchem a bydlením v centru, jednak uvažoval o potenciální možnosti pronájmu obytného prostoru slušně situovaným klientům. Originální varianta garsonky s garáží je snadno dostupná z centra Pardubic (nejen automobilem, ale i městskou dopravou, vlakem) během několika minut a v kombinaci s poklidem rodinné zástavby a přilehlým lesem je ideální kombinací pro manažera, který potřebuje k regeneraci v první řadě klid, přitom však chápe, že za rok nebo za dva může pracovat ve zcela jiném regionu, a proto nehledá vlastní bydlení. Z hlediska zadání je tedy obytný prostor hybridem mezi zakázkou pro konkrétního a pro ideálního klienta. Kombinace obou přístupů vedla k výsledku, který je osobitý, přitom však tato osobitost nesnižuje potenciál komerčního využití.


Dispoziční řešení
Výše uvedené faktory tedy určovaly dispoziční řešení. Dům je vystavěn na jednoduchém obdélném půdorysu. V 1.NP je při severní fasádě umístěna garáž, vstupní zádveří, koupelna, WC a prostor schodiště. Hlavní obytný prostor navazuje na venkovní terasu a je tvořen obývacím koutem, jídelnou a kuchyňským koutem. Na terasu navazuje i pokoj pro hosty. 2.NP je přístupné z obytné místnosti po jednoramenném schodišti. Dispozice je vyřešena bez potřeby chodby. 2.NP je zčásti otevřeno nad hlavní obytný prostor a je zde umístěna pracovna se šatnou.
Architektonické řešení
Přízemní, nepodsklepený objekt s obytným podkrovím, venkovní terasou a garáží pro osobní automobil je komponován dvěma hmotami, z nichž vyšší je zakončena pultovou střechou.  Strohý výraz vstupní severní fasády je dokomponován nízkým podélným oknem. Jižní fasádě, navazující na intimní prostor zahrady, dominují francouzská okna, na která navazuje betonová terasa s otevřenou pergolou. Hlavní dvoupodlažní hmota domu je provedena v hladké omítce, přilehlá nízká hmota je pak obložena deskami Cetris.


Stavební řešení
Navržená obvodová stěna je dvojího typu. Dvoupodlažní část je vyzděna z cihel Porotherm P+D tloušťky 440mm, jednopodlažní přístavba pak z cihel Porotherm P+D tl. 300mm, doizolována minerální vatou ORSIL tl. 100 mm a obložena fasádním systémem z Cetris desek. Navržená vnitřní nosná zeď je vyzděna z cihel POROTHERM  P+D tl. 300 mm na maltu TERCA KLINKER. Zdivo příček je navrženo z cihel Porotherm tl. 115 mm a 65 mm. Okenní otvory jsou osazeny hliníkovými rámy a opatřeny izolačním dvojsklem. Stropní konstrukce je navržena jako dřevěný trámový strop uložený do zdi a do ocelových průvlaků. Konstrukce pultové střechy o sklonu 20 stupňů je tvořena krokvemi o průřezu 180x220 mm. Mezi kontralatěmi a krokvemi je navržena pojistná a difúzní fólie TYVEK. Střešní krytina je tvořena keramickými taškami TONDACH. Konstrukce ploché střechy je tvořena dřevěnými trámky o průřezu 200(250)x100 mm, ukládanými do ocelových nosných prvků firmy HALFEN. Střešní krytina je tvořena modifikovanými asfaltovými pásy. Odvodnění obou střech je navrženo vnitřními svody.

nbsp;

Autor: ZETTE atelier s.r.o. , Zdenek Balík
Adresa: Černá za Bory (Pardubice IV)
Projekt: 2006-2007
Realizace: 2008-2012
Zastavěná plocha: 103 m2
Užitná plocha: 120 m2


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz