Zlínský klenot

Zlínský klenot

(15. 5. 2019) Dokument zachycuje proměny Památníku Tomáše Bati (vysílá ČT art ve středu 15. 5. 2019 ve 20:20)

 
 
 
 

Zlínský klenot

(ČTK) - Nový dokumentární film nazvaný Zlínský klenot zachytil proměny Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Téměř hodinový snímek, který vznikl v koprodukci brněnského studia České televize (ČT) a města Zlína, připomíná také okolnosti vzniku a osudy této ojedinělé architektonické památky, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová. Lidé mohou dokument vidět ve středu na stanici ČT art ve 20:20.

Zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa zahynul při letecké havárii v roce 1932. Již o rok později byl ve Zlíně na Baťovu počest postaven památník, jehož součástí bylo i letadlo. Památník navrhl František Lydie Gahura. Objekt patřící k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury později využívala filharmonie a krajská galerie, město se poté rozhodlo, že budově vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé loni 28. října. Otevření objektu i s maketou letadla je naplánováno na 27. května.

Dokument se zaměřuje na proměny památníku, nechybí v něm ani hrané scény mapující spolupráci mezi továrníkem Baťou a architektem Gahurou. V dokumentu budou také doposud nepublikované filmové a fotografické materiály vázající se k Tomáši Baťovi a architektu Gahurovi.

"Právě díky těmto materiálům jsme se rozhodli zpracovat dokumentární film formou dokudramatu, kde jsou na základě doložitelných archívů filmově rozehrávány klíčové momenty spolupráce obou osobností," uvedl dramaturg Martin Polák.

Gahurovu práci v dokumentu komentují například česká architektka Eva Jiřičná, historik David Valůšek, historička architektury Ladislava Horňáková nebo architekt Petr Všetečka, který se na rekonstrukci památníku podílel.

Doplněno Stavbaweb:

Autor scénáře: Evžen Gogela
Režisér: Jakub Motejzík
Kameraman: Martin Štěpánek

ČT / Zlínský klenot – pořad bude možné přehrát od 15. května 2019. Na stránce je ukázka z pořadu.
ČSFD / Zlínský klenot
Památník Tomáše Bati / Kdo bude zářit na obrazovce? Náš ZLÍNSKÝ KLENOT!
Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.