4×4 Cultural faktory v areálu bývalého pivovaru Světovar

Plzeň začala připravovat stavbu kulturní továrny Světovar
Nadregionální multikulturní centrum vznikne do roku 2014 v pětihektarovém areálu bývalého pivovaru a kasáren.
Projekt s názvem 4×4 Cultural Factory Světovar připraví nově ustavený tým, který prověří možnost dalších dotací, například na obnovitelné zdroje energie, a připraví soutěže na projekty k žádosti o územní rozhodnutí a stavební povolení.


Vítězný návrh ateliéur D3APlzeň 27. března (ČTK) – Plzeň začala připravovat stavbu kulturní továrny Světovar. Nadregionální multikulturní centrum vznikne do roku 2014 v pětihektarovém areálu bývalého pivovaru a kasáren. Kromě plánovaného nového divadla a galerie se má stát pilířem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK). Útvar koordinace evropských projektů připraví projekt a do poloviny roku požádá město o dotace z operačního programu ROP Jihozápad, řekl ČTK primátor Martina Baxa (ODS).

"Kulturní továrna má naplnit program rozvoje kultury města, schválený do roku 2019, z něhož vyplývá potřeba vybudovat zázemí, zkušební a jevištní prostory pro kulturní neprofesionální organizace, pro alternativní umění, umělecké dílny a prostory pro rezidenční umělecké pobyty, k čemuž se město zavázalo v přihlášce o titul EHMK, na jejímž základě město titul získalo," řekla náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD).

"Projekt s názvem 4×4 Cultural Factory Světovar připraví nově ustavený tým, který prověří možnost dalších dotací, například na obnovitelné zdroje energie, a připraví soutěže na projekty k žádosti o územní rozhodnutí a stavební povolení," řekl Baxa. Investorem akce, jejíž náklady se odhadují zhruba 100 milionů korun, bude městský odbor investic.

Po ukončení stavby převede Plzeň správu centra na samostatnou neziskovou organizaci založenou městem, která bude "továrnu" také provozovat a stane se garantem naplnění obsahových cílů. Půjde o o.p.s. Plzeň 2015, pověřenou realizací části projektu EHMK. K pětileté udržitelnosti centra jí město garantuje šest milionů korun ročně. "Primární je kvalita nabízených kulturních služeb, sekundární finanční přínos," dodala Herinková.

Podle architekta Milana Svobody, šéfa projektu EHMK, by měly úpravy území a prostorů přijít zhruba na 100 milionů korun. Další peníze si vyžádá privátní výstavba bytů, obchodů a kanceláří na volných plochách areálu, který bude mít jednotný urbanistický vzhled.

Město už v únoru rozhodlo, že v areálu kasáren zbourá 21 objektů. Většina budov ale zůstane zachována. Objekty určené k odstranění jsou podle radnice bez památkové ochrany a jde o nehodnotné stavby vybudované hlavně pro uskladnění vojenské techniky. Náklady na demolice dosáhnou 10,5 milionu korun a město na ni chce získat dotaci na revitalizaci bývalých vojenských areálů z ministerstva pro místní rozvoj.

Doplněno Stavbaweb:
Provozní studie 4×4 ke stažení
zde.

Město Plzeň prostřednictvím Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně vyhlásilo v loňském roce na zpracování ideového návrhu řešení prostoru Světovaru – areálu bývalého pivovaru, veřejnou jednokolovou urbanisticko architektonickou soutěž. Do soutěže, jejímž cílem bylo získat kvalitní návrh prostorového a funkčního uspořádání území bývalého pivovaru, se přihlásilo dvacet týmů. O vítězi, kterým se stal tým z pražského ateliéru D3A, rozhodla porota v květnu 2010.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*