5 věcí, které zkontrolujte při výběru nového kotle

Existuje mnoho možností, jak vytápět rodinný dům nebo chalupu, a před finálním rozhodnutím je vhodné nastudovat všechny parametry. Zvlášť v posledních měsících se situace na trhu s kotli, tepelnými čerpadly i plynem výrazně proměňuje. Poradíme, podle čeho vybírat kotel na tuhé palivo.

Kotle na dřevo i pelety jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Splňují totiž požadavky na levný provoz, využívání obnovitelného zdroje vytápění i snadnou obsluhu. Na jaké parametry se zaměřit, když vybíráte nový kotel?

1. Záruční palivo
Nejdříve je třeba se rozhodnout, zda k vytápění používat dřevo, nebo dřevěné pelety. Kotle na dřevo vyžadují ruční přikládání polen, zatímco u kotle na peletky využijete automatické fungování, které významně usnadňuje používání. Automatický kotel si sám přikládá palivo a umí oheň zapálit i uhasit.

2. Účinnost kotle
Čím vyšší účinnost, tím lepší využití paliva. Hodnota se udává v procentech a u současných moderních kotlů dosahuje až 90 procent. To znamená, že ztráty tepla jsou minimální. „Starší kotle nebo například otevřené krby mívají nízkou účinnost, takže spotřebují výrazně víc paliva. Kvůli tomu je jejich provoz dražší,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z české společnosti OPOP.

3. Výkon kotle
Na rozdíl od účinnosti není potřeba volit co nejvyšší výkon kotle, naopak to může být na škodu. Zvolený výkon, vyjádřený v kilowattech, závisí především na tom, jaké množství tepla je třeba dodat, aby byla vytvořena tepelná pohoda pro obyvatele. 

Vyšší výkon kotle na pelety nebo dřevo se volí pro větší objekty. Vždy ale záleží také na stavu budovy. Proto nechte výpočet vhodného výkonu kotle na odbornících, kteří zhodnotí nejen rozlohu domu, ale také izolaci, zateplení nebo použitá okna. Při výměně starého kotle za nový, můžete orientačně vycházet z původní hodnoty. Nesprávně zvolený výkon kotle způsobí nemalé problémy. Buď kotel nezvládne budovu vytopit a zůstane v ní stále chladno, nebo mohou být místnosti zbytečně přetopené.

4. Rozměry kotle
Velikost kotle hraje roli hlavně při výměnách, kdy se musí nový kotel vejít do stávající kotelny nebo na vyhrazené místo. Výrobci se snaží rozměry kotlů co nejvíce zmenšit a zajistit pohodlnou obsluhu i čištění. Například nejužší peletový kotel na trhu Biopel Mini tower od OPOP měří na šířku jen 35 centimetrů

S dalším prostorem je třeba počítat pro uskladnění paliva. Pelety se skladují na suchém místě v pytlích nebo volně ložené. Palivové dřevo má být složeno na místě, kde neprší, proudí čerstvý vzduch a polena mohou vysychat na požadovanou vlhkost.

5. Ekologické požadavky
Dřevo i pelety vyráběné z pilin jsou obnovitelné zdroje energie. Při lisování pelet se zpracovává dřevní odpad a ve výsledných válečcích nejsou obsažená žádná lepidla nebo chemikálie. Díky zmíněné vysoké účinnosti moderních kotlů vzniká při spalování jen minimální množství emisí.

Všechny aktuálně prodávané kotle musí splňovat podmínky takzvaného ekodesignu, který nastavila Evropská unie pro ekologický provoz. 

Druhým důležitým ukazatelem je zařazení do emisní třídy na stupnici 1 až 5. Kotel 5. třídy vypouští do vzduchu nejméně škodlivin a je tedy nejekologičtější. „Automatické peletové kotle OPOP jsou zařazené do nejlepší emisní třídy. Stejné je to i našimi kotly na dřevo,“ potvrzuje Roman Boczek. Takové kotle jsou i státem podporované jako vhodný ekologický zdroj vytápění. 

Komerční prezentace
Zdroj fotografií: AdobeStock, Shutterstock, OPOP


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*