70F Architecture: kostel Moravských bratří v Amsterodamu

70F Architecture: kostel Moravských bratří v Amsterodamu

(23. 4. 2013) V jihovýchodní části Amsterdamu byl 7. dubna slavnostně otevřen kostel „Moravských bratří“, evangelický kostel historické etnické skupiny.

 
 
 
 

70F Architecture: kostel Moravských bratří v Amsterodamu

V jihovýchodní části Amsterdamu byl 7. dubna slavnostně otevřen kostel „Moravských bratří“, evangelický kostel historické etnické skupiny.

Klient: Evangelische Broeder Gemeente, Amsterodam
Adresa: Kortvoort, Ammsterdam ZO, Nizozemí
Architekt: 70F Architecture
Začátek projektu: 2006
Dokončení realizace: 2013
Hrubá plocha: 1350 m2
Foto: Luuk Kramer

Zadání na tuto budovu je už z roku 2006. Po dlouhém navrhovacím procesu s mnoha jednáními s představeným mohl být projekt představen přísně dohlížejícímu výboru obce. Komisaři Ton Schaap a Michael van Gessel na závěr projekt pochválili: „ Kostel je svou výraznou plasticitou a opatrným užitím materiálů velkým plus pro tuto část Amsterodamu.“


Budova je jednoduše definována. Vchod a kuchyně jsou ohniskem kostela. Vlevo a vpravo odsud se nalézají zasedací místnost a hlavní loď kostela.  Nad zasedací místností jsou v prvním patře různě velké prostory k setkáním členů obce. Hlavní loď má v prvním patře galerii a zbytek je otevřený prostor, nad kterým se zdvihá střecha, jež stoupá od základní výšky 9 m vzhůru až k vrcholu věže ve 13 metrech. Z věže dopadá nepřímé světlo do lodi kostela.

Světlo a bílá barva jsou pro liturgii Bratrské (Moravské) církve velmi důležité. Denní světlo, které šikmo shora dopadá do hlavního prostoru, je klíčovým prvkem celé budovy. Určuje místo, kudy se vstupuje do modlitebny. A navíc je takto budova pro své okolí jakýmsi majákem.
Hlavní vstup s vysoko prosklenou fasádou vždy vyzařuje světlo, čímž vydává do okolí silný signál pozvání.
550 bílých sedadel rovněž vyhovuje významu bílé v liturgii církve. Přispívají k čistotě a nařízenému pocitu interiéru.
Pro fasádu jsme zvolili směs bílých a žlutých cihel v „divokém“ spárořezu zdiva. Způsob vyskládání zdůrazňuje silně monolitický charakter budovy. Stavba se svým střízlivým a jaksi zdráhavým charakterem poddává své funkci: být moderní církevní stavbou.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz