850. výročí postavení katedrály Notre-Dame v Paříži

850. výročí postavení katedrály Notre-Dame v Paříži

(25. 3. 2013) (ČTK) - Tisíce lidí se v sobotu shromáždily před katedrálou Notre-Dame v Paříži, kde se poprvé rozeznělo jejích devět nových zvonů. Ty se připojily k jedinému nejstaršímu zvonu Emmanuel, který na místě zůstal. Zvony, z nichž největší váží šest a půl tuny a má průměr dva metry, byly objednány u příležitosti 850. výročí postavení katedrály.

 
 
 
 

850. výročí postavení katedrály Notre-Dame v Paříži

(ČTK) - Tisíce lidí se v sobotu shromáždily před katedrálou Notre-Dame v Paříži, kde se poprvé rozeznělo jejích devět nových zvonů. Ty se připojily k jedinému nejstaršímu zvonu Emmanuel, který na místě zůstal. Zvony, z nichž největší váží šest a půl tuny a má průměr dva metry, byly objednány u příležitosti 850. výročí postavení katedrály.Nové zvony nahradily neuspořádaný zvuk čtyř předchozích zvonů z 19. století. Zvonice jedné z nejnavštěvovanějších pamětihodností Francie byla neúplná od Velké francouzské revoluce z konce 18. století.

Chrámové zvony nesou jména svatých nebo významných postav katolické církve. Největším je šestitunová Marie, která zároveň jako jediná nebyla odlita ve slévárně Cornille Havard v Normandii, ale v nizozemském Astenu, a pak do Francie převezena. V katedrále byla umístěna v jižní věži vedle nejstaršího zbylého zvonu katedrály, 330letého Emmanuela. Další nováčci se na souzvuku deseti tónů podílejí ze severní věže.

Podle jednoho z přihlížejících zvědavců to byla dnes strhující podívaná. "Byl to nádherný zvuk, na který nezapomeneme, protože (zvony) tam zůstanou po celá staletí," řekl podle agentury AP Jean-Claude Blanchard.

Oslavy výročí katedrály Notre-Dame se vážou k předpokládanému položení základního kamene stavby v roce 1163. Pokračovat mají až do 24. listopadu. U příležitosti oslav již zazněly rekonstruované varhany v chrámu a opravami prošlo také osvětlení katedrály.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz