Šanghajský developer Zhongrong Holdings (angl.. transkripce Chungrong, česká transkripce Čungrong) spolupracuje s kanceláří Arup na ambiciózním projektu rekonstrukce Křišťálového paláce (Crystal Palace, 1851) od Josepha Paxtona.
Diskuse o možném znovupostavení Křišťálového paláce stále probíhá, nicméně londýnský starosta Boris Johnson již uvedl, že do návrhu bude zahrnuta bytová výstavba a veřejnost bude zapojena do diskuse před přijetím jakéhokoli konečného konsensu. Jeho prohlášení má souvislost se zákonem z roku 1990, který stanovuje, že jakákoliv nová stavba na místě bývalého paláce „musí být v duchu původní stavby Paxtona“, a který zabránil už řadě návrhů. Pokud bude palác postaven, slibuje developer Zhongrong Holdings, že v něm bude veřejný prostor pro výstavy a další veřejné akce a dále maloobchodní prostory a kavárny.
V nedávné době město Londýn a čínský developer zveřejnili svůj úmysl vyhlásit pro stavbu repliky Křišťálového paláce soutěž, která nalezne „nikoli největšího, ale nejlepšího“ architekta pro tento projekt.
Starosta Londýna Boris Johnson řekl: „Paxtonův úchvatný Křišťálový palác byl majákem inovací v 19. století, symbolizoval ducha vynálezu, který utvářel Londýn a svět budoucích generací. Od doby, kdy tato ikonická budova byla zničena, nebyl hlavolam, co dělat s rozpadajícím se místem, úspěšně vyřešen.“ Až do teď.
Projekt Zhongrong Group počítá s věrným znovu-postavením Křišťálového paláce, v němž mají být prostory pro mezinárodní výstavy, hotel a maloobchodní galerie, a Crystal Palace Park se má zachovat jako unikátní viktoriánské dědictví. Johnson je přesvědčen, že výstavba „nejen umožní znovu spatřit světovou památku […], ale bude obnoven celý okolní park, projekt přinese pracovní místa a růst.“
Detaily o architektonické soutěži ještě nebyly zveřejněny, ale Jerome Frost, ředitel inženýrské firmy Arup, spolupracující s ZhongRong, řekl, že funkce architekta je pro tento projekt prioritní. Frost také uvedl, že architekt projektu (nejlépe britský) bude vybrán na základě zásluh: „Projekt tohoto rozsahu, příležitosti a ambice si zaslouží to nejlepší, co může britská architektura nabídnout. […] Naše rozhodnutí je získat to nejlepší, ne to největší.“ Stavba by měla být zahájena v zimě roku 2015.
Viz též zprávu v BBC online.
Vlevo: The Crystal Palace, 1851. Ilustrace © wikiarquitectura
Vpravo: The State Opening of The Great Exhibition in 1851, colour lithograph by Louis Haghe.© Wikimedia Commons
Slavná londýnská stavba byla postavena původně v Hyde Parku pro Světovou výstavu v roce 1851. Pět tisíc dělníků ji zhotovilo za pět měsíců. Budova o ploše 80 000 m2 z oceli a skla byla v roce 1854 rozebrána a přenesena do jižního Londýna, kde stála až do roku 1936, kdy ji zničil požár. Okolní park a okrsek se po ní jmenuje Crystal Palace a stejné jméno má i tamní fotbalový klub. Paxtonova jednoduchá a geniální konstrukce připravila cestu sofistikovanějším prefabrikovaným konstrukcím a dala vzniknout bezprecedentnímu výstavnímu zařízení s nebývale velkým vnitřním prostorem plným denního světla.
The Crystal Palace at Sydenham Hill, 1854. Photo by Philip Henry Delamotte © Wikimedia Commons
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,