(ČTK) – Na místě bývalé vojenské střelnice v liberecké čtvrti Harcov vznikne centrum ekologické výchovy pro rodiny s dětmi Vodní dům. Projekt připravila společnost Suchopýr, která na něj získala i dotace z evropských fondů.
Revitalizace zchátralého a nebezpečného areálu někdejší střelnice přijde na bezmála 37 miliónů korun. Veřejnosti by se měl areál otevřít v létě příštího roku. Novinářům to řekl autor projektu architekt Ladislav David (Ateliér David – doplněno Stavbaweb).
Pro Suchopýr není projekt ekologického vzdělávacího centra první podobnou akcí. Společnost, která v Libereckém kraji pracuje od roku 1997, provozuje mimo jiné v Oldřichově v Hájích Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK). „Projekt Vodního domu vznikl na základě našich zkušeností s ekocentrem v Oldřichově, to je primárně zařízeno k jednodenním či vícedenním pobytovým, ekologicky vzdělávacím programům pro mateřské, základní a střední školy,“ řekl Martin Dušek ze Suchopýru. Liberecké centrum je podle něj určitým rozšířením služeb toho oldřichovského a bude tematicky zaměřeno na vodu.
Někdejší vojenská střelnice vznikla v údolí Černého potoka v Liberci už na konci 19. století. V 80. letech minulého století byl původní potok sveden do potrubí a nad ním byla postavena obslužná budova. Už více než 20 let se ale areál nevyužívá, zarostl náletovými dřevinami a křovisky, budovy jsou zchátralé a hrozí zřícením. Suchopýr chce areál co nejvíce přiblížit přirozenému stavu. „Nový obslužný objekt vyroste na základech původní budovy, vedle ní vznikne vodní nádrž a na pozemku bude i potůček s vodními atrakcemi pro děti,“ popsal záměr David. Celý areál by pak měl sloužit nejen k ekologické výchově, ale i rekreaci Liberečanů.
Bývalé armádní pozemky harcovské střelnice patří soukromému vlastníkovi, se kterým má Suchopýr uzavřenou smlouvu na padesátiletý pronájem. „Ten projekt je pro město jednoznačně pozitivní – řeší totiž jeden z libereckých brownfields. V integrovaném plánu rozvoje města byly průvodně dva podobné ekologické projekty, realizovat se nakonec podařilo jen tenhle,“ dodal Michal Vereščák z odboru rozvoje magistrátu. Právě z Integrovaného programu rozvoje města má Suchopýr přislíbeno až 85 procent nákladů, zbylých 15 procent zaplatí organizace ze svého.
Vodní dům
Vodní dům
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…