(ČTK) – Ani pět let po smrti architekta Jana Kaplického není jasné, zda v Českých Budějovicích bude někdy stát koncertní a kongresové centrum, které v podobě rejnoka navrhl pro Jihočeské sdružení přátel hudby. To má dva a půl měsíce na to, aby radním sdělilo investora stavby za zhruba dvě miliardy. Když nesežene peníze, město blokované pozemky v lokalitě Čtyři Dvory uvolní.
Šéf sdružení Antonín Kazil v rozhovoru pro ČTK řekl, že je před podpisem smlouva s budoucím provozovatelem centra z oblasti telekomunikací.
Stavba má podle primátora Juraje Thomy (OPB) stále podporu města. "K postavení centra jsme vytvořili všechny podmínky: účelově se měnil územní plán, aby se tam kongresové a koncertní centrum mohlo postavit. Dvakrát jsme vyhověli žádosti pana Kazila o posunutí termínu, ve kterém nám měl sdělit jméno investora a termín zahájení stavby. Když nedostaneme relevantní odpověď do konce března, tak to budeme považovat za věc, která se, bohužel, nenarodí," řekl primátor ČTK. Stavba by se podle něj zapsala do učebnic architektury a prestiž města by bezesporu stoupla.
"Územní rozhodnutí máme, přípravné práce pokračují. Teď se snažíme na stavbu sehnat peníze. S potenciálními investory jedná tým v Praze, přísliby peněz stále máme. Teď se nám, zdá se, podařilo sehnat finančně silného provozovatele, smlouva ale ještě není podepsána," řekl Kazil ČTK.
Termíny zahájení stavby 'rejnoka' se během pěti let posouvaly. Původně sdružení chtělo na stavbu za 750.000 milionů korun sehnat peníze z fondů EU, státního rozpočtu a dalších zdrojů. Později se cena za nadčasově vybavené centrum zvýšila na dvě miliardy a zahájení výstavby se z roku 2010 odsouvalo. Třeba letos se měly podle původních plánů v nové koncertní síni konat jubilejní Hudební slavnosti Emy Destinnové. Na zahajovacím koncertě měli zahrát Berlínští filharmonici. Projektu podle Kazila nepřispívá výměna politických garnitur a ekonomická krize.
Faktem je, že sdružení má územní rozhodnutí, k jehož vydání zpracoval dokumentaci tým vedený architektkou Evou Jiřičnou. Řada příznivců projektu na dokumentu pracovala zadarmo nebo za režijní ceny, třeba na předběžném geologickém průzkumu.
Kaplického stavba koncertního centra v Českých Budějovicích zaujala. Při tvorbě studie se radil s mnoha významnými hudebníky, navštívil obdobná zařízení v Evropě. Se svým týmem Future Systems navrhl Kaplický pro Budějovice černý zvlněný objekt připomínající rejnoka. Mají v něm být mimo jiné dva sály.
Architekt Jan Kaplický se více než ve svém původním domově proslavil v zahraničí, jeho nejznámější stavby v Londýně či Birminghamu se staly ikonami. V Čechách ale tvůrce, nacházející inspiraci v organických tvarech přírody, nedostal příležitost své nadání předvést naplno. Kaplického návrh na novou budovu Národní knihovny v Praze, představený před sedmi lety, skončil u ledu. Jeho autor, bojující za realizaci stavby, zemřel 15. ledna 2009 ve věku 71 let.
Související články:
- Českobudějovičtí radní schválili podmínky ke stavbě Rejnoka 20.9.2013
- Kaplického Rejnok má územní rozhodnutí, investor stále není znám 26.8.2013
- Kaplického Rejnok by mohl v březnu získat územní rozhodnutí 18.1.2013
- Kaplického „rejnok“ by v Budějovicích mohl stát v roce 2015 16.8.2012
- První koncert v Kaplického Rejnoku by mohl být v roce 2014 18.8.2010
- České Budějovice umožnily stavbu Kaplického "rejnoka" 25.6.2010
- Kaplického koncertní síň v Budějovicích připomíná rejnoka či ženu 13.8.2008
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,