Rozhledna s veřejným tábořištěm, kterou připravuje Svazek obci šumavského Podlesí je navržena na místě zvaném Šibeniční vrch nad obcí Dobrš. Autorem návrhu je studio Ars Fabrica z Prahy.
Autoři návrhu: Ing. Mgr.akad.arch. Ivo Kraml, Ing.arch. Květa Čulejová / Ars Fabrica, s. r. o.
Samotné místo pro výstavbu rozhledny je určeno konfigurací terénu, jednak dalšími souvislostmi, jakými jsou poloha pozemku blízko cesty, vzrostlá zeleň. K pozemku vede příjezdová komunikace – polní cesta od hlavní silnice mezi Dobrší a Zálesím, po této komunikaci již vede cyklostezka. Jedná se o místo s významnými dálkovými pohledy v celém správním území obce Drážov i v rámci Svazku obci šumavského Podlesí, jehož je obec Drážov členem. Pro tyto okolnosti by se místo s historickým kontextem mohlo stát i přirozeným místem pro setkávání. Rozhledna se jménem Rosinanta, které asociativním odkazem na známé literární středověké téma je díky jejímu charakteristickému profilu, je právě vzhledem k profilaci terénu navržena jako pohledově plošný objekt s výraznou křivkou ukončení horizontu.
Svým charakteristickým tvarem se tak uplatní zejména v dálkových pohledech. Proměnlivost velikosti její hmoty s ohledem na pohled z různých světových stran – od štíhlé vertikální po plochou neutrální – tak určuje její nezaměnitelný profil a vzhled. Nejedná se ale o rozhlednu v klasickém štíhlém, vertikálním, spíše souměrném pojetí na malém půdorysu, ale o objekt, který do sebe symbolicky přebírá pomocí dvou víceramenných schodišť s jednou větší odpočinkovou podestou a vlastní vyhlídkou princip poutní cesty se zastaveními. Jedná se o otevřenou vyhlídku po obvodu třech stran obdélníka ve výšce 16 metrů, umožňující rozhled po celém horizontu.
Za vyhlídku je ale možno považovat také mezipodestovou odpočívací plošinu ve výšce 8m a i druhé víceramenné schodiště – cestu, kdy především při sestupu po něm je vidět na okolní krajinu. Ve spodní části hmoty rozhledny na úrovni terénu je navržen prostor pro trvalou expozici o kulturním vývoji této oblasti. Dlouhý, relativně úzký prostor se zpevněnou podlahou je vymezen sloupy nosných rámů a opláštěným. Je krytý proti dešti na úrovni první horizontální příčle rámu jednoduchým plochým zastřešením transparentním materiálem na bázi plastu. Do prostoru vniká světlo také svislými mezerami v rastru tyčoviny opláštění. Je do něj možno vstoupit branou – otvorem v tomto opláštění. Informační panely jsou umístěny v prostoru mezi nosnými sloupy.
Doplňkově jsou v prostoru jednoduché lavice tvaru kubusu. Na vyhlídkové plošině je umístěno panorama horizontu s názvem významných míst krajiny (vrcholy, pohoří, sídla atd.) na kovovém pásu. Součásti je i jednoduché sezení (lavička -dřevěný kubus). Netradičním doplňkem je přídavná akustická funkce, kdy v plášti při vrcholu rozhledny nahrazuje dřevěnou tyčovinu sestava tří píšťal, naladěných do akordu. Fouká-li vítr, návštěvník může uvolnit uzávěr píšťal a být iniciátorem akustického zážitku, který umožňuje sama příroda.
Více informací o projektu naleznete na www.facebook.com//Rosinanta-rozhledna-Dobrs
zdroj: Ars Fabrica
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,