Jiří Střítecký. ATELIER 8000. Aktuální výstava v Galerii Jaroslava Fragnera, u jejíž příležitosti vychází i stejnojmenná kniha, si klade za cíl důstojně uctít památku architekta Jiřího Stříteckého (14. 3. 1954 – 28. 11. 2012). Martin Krupauer, který od předčasného odchodu svého společníka řídí Atelier 8000 sám, řekl: „Odešla půlka mého já. Byl to úžasný chlap, kamarád a vynikající člověk.“ Oba projekty jsou zároveň jeho ohlédnutím za dílem přítele, nejbližšího kolegy a tvůrce usilujícího o souznění krajiny i zastavěného prostoru s uživatelem; rekapitulují a souhrnně prezentují tvorbu Atelieru 8000. Ten založili Jiří Střítecký s Martinem Krupauerem v roce 1989 v Českých Budějovicích a spolu jej i s pobočkou v Praze vedli až do listopadu 2012.
VÝSTAVA
V Galerii Jaroslava Fragnera jsou až do 31. května práce prezentovány z pohledu „zevnitř“, tak jak architekta a jeho tvorbu v rámci Atelieru 8000 znali, vnímali a sdíleli jeho žáci a spolupracovníci, expozice má hladinu dojmovou i konvenční, celkem představí na sedmdesát projektů. Koncept je kolektivním dílem současných i bývalých kolegů a přátel Atelieru 8000, zrodil se po třech celodenních workshopech. Byly vybrány a společným úsilím za podpory lidí z Atelieru 8000 zdokonaleny a zrealizovány ty nejvýmluvnější instalace. Jde o poctu, nikoliv o exhibici.
PUBLIKACE
V katalogu k výstavě jsou formou osobních vzpomínek uvedeny pohledy na Jiřího Stříteckého jako architekta a tvůrce „zvenčí“. Do knihy přispěli přední teoretici z oboru architektury, přátelé, souputníci, odchovanci i rodinní příslušníci. Cílem je vytvořit pro pečlivého čtenáře této „detektivky“ co nejpestřejší obrázek architekta i člověka. Je zde také publikováno „top třináct“ realizací Atelieru 8000: Advokátní komora, Zlatý Anděl, Stará Celnice, BB Centrum – budova A, obytný komplex Hanspaulka (vše v Praze); Československá obchodní banka, Dopravně obchodní centrum Mercury, Pavilon T – Výstaviště, Provozní areál Povodí Vltavy, Administrativní budova 1. JVS (vše v Českých Budějovicích); Rodinný dům v Šestajovicích; Rybníky a chaty v Dobčicích; Velíny a vltavská vodní cesta. Dále řada dalších realizací, studií a soutěžních návrhů Atelieru 8000; součástí knihy je i anglický sumář.
SCHODY DO NEBE – INSTALACE PŘED GALERIÍ
Prvním kontaktem pro návštěvníka je instalace před Betlémskou kaplí, dřevěné tříramenné schodiště zavěšené v trubkové lešenářské konstrukci. Autor Radko Květ, brněnský architekt a Stříteckého přítel, o díle s názvem „Schody do nebe“ napsal: „Prvním motivem byla Jiřího skica hrubě tesaného schodiště. Vznikla měsíc před jeho úmrtím, když jsme vedli debatu o archetypech a jeho domech na vodě. Druhým motivem byly jeho rané práce a konstrukce. A nakonec se svorníkem stalo jméno písně Led Zeppelin Stairway to heaven”. Tématem předprostoru je syrovost, upřímnost a pieta, mottem „pojďte ke mně nahoru“ – přeneseně i fyzicky, po schodech do galerie.
SETKÁNÍ S JIŘÍM STŘÍTECKÝM
Na zdi ve foyeru galerie je velkoformátová tapeta s pohledem na Stříteckého milovaný rybník a „časovou osou“ složenou z černobílých koláží osobních fotografií i barevných snímků a vizualizací projektů Atelieru 8000. Je zde také instalováno typické pracoviště Jiřího Stříteckého – kolem stolu Chlupáč kusy rozmístěné nábytku z jeho kanceláře, modely, originály designerské tvorby a obrazy malířů Petra Písaříka a Palyho Paštiky. Foyer je spojujícím článkem mezi venkovními rustikálními schody a multimediálním hlavním sálem. U vstupu do hlavního sálu je zrcadlo s potiskem Stříteckého postavy s názvem „Setkání“. Tématem foyeru je láska k přírodě, práci a lidem, mottem „vítám vás u sebe“.
KINOAUTOMAT A HLAVA
V zatemnělém hlavním sále je umístěn „kinoautomat“ a objekt „hlava“. „Kinoautomat“ promítá na zdi na dvě strany velké fotografie vybraných realizací. „Hlava“, to je zářící objekt, který návštěvník může sledovat zvenčí anebo do ní vstoupit. Spoluautoři a Stříteckého žáci Jan Lapčík a Vladan Píša uvádí: „V „hlavě“ je nepřetržitý tok myšlenek a podnětů reprezentován promítanými obrazy, fotkami, videi a audiem. Život není jen práce. V případě Jirky Stříteckého to platilo dvojnásob. Miloval život a vše, co k němu patří a ze zážitků „všedního“ života čerpal inspiraci pro svoje „nevšední“ návrhy.“ Projekce v „kinoautomatu“ i „hlavě“ jsou propojeny a řízeny media serverem, realizace je dílem Rudolfa Stříteckého ml. Tématem hlavního sálu je inspirace, tvorba, živočišnost, mottem „podívejte se do hlavy architekta“.
Výstava a kniha jsou nejen radostnou vzpomínkou na přítele i odvážného tvůrce, ale i snahou o přiblížení procesu architektonické tvorby i obecného obrazu architekta co nejširšímu publiku.
Více na www.gjf.cz nebo www.atelier8000.cz.
JIŘÍ STŘÍTECKÝ – ŽIVOTOPIS
Narozen 14. března 1954 v Třebíči, zemřel 28. listopadu 2012 v Brně. Vystudoval fakultu architektury na VUT v Brně. Pracoval od roku 1980 v Druposu v Českých Budějovicích, kde se setkal s Martinem Krupauerem, se kterým ho spojilo pracovní partnerství a osobní přátelství bez hranic. V roce 1989 založili v Českých Budějovicích Atelier 8000, záhy také pobočku v Praze a tento velký architektonický atelier společně až do roku 2012 vedli. S Martinem Krupauerem v 90. letech pracovali v atelieru Jeana Nouvela v Paříži, s nímž později spolupracovali na několika projektech v Praze. Jiří Střítecký učil architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a na fakultě architektury VUT Brno. Přednášel o architektuře v mnoha městech u nás i na Slovensku, na školách i spolkových událostech. V roce 2004 s Martinem Krupauerem produkoval výstavu o práci Atelieru 8000 v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a Kulturním centru Solnice v Českých Budějovicích. Společně napsali a vydali několik knih o své práci. Projekty Atelieru 8000 a rozhovory s nimi byly publikovány v odborných knihách i časopisech, stejně jako v novinách a populárním tisku. Realizace Atelieru 8000 se dočkaly řady ocenění. Ve škole a při práci Jiří Střítecký lidsky i profesně ovlivnil a vychoval desítky, dokonce stovky studentů, architektů a inženýrů.
Mariana Pančíková, Atelier 8000, v Praze 29. dubna 2014
tisková zpráva
Související články:
- Výstava: Jiří Střítecký / Život a dílo 16.4.2014
- Zemřel architekt Jiří Střítecký 30.11.2012
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…