(ČTK) – Památkáři v Brně ukončili obnovu vládní vily Stiassny. V jejím areálu postavili moderní objekt, v němž našlo sídlo nově zřízené Centrum pro obnovu památek 20. století. ČTK to řekl jeho ředitel Petr Kroupa.
Práce stály 180 miliónů korun a obnova známé funkcionalistické vily byla náročná. Centrum vytvořil památkový ústav, aby se podílelo na výuce architektů a pomohlo radou těm, kdo se pouštějí do obnovy moderních památek.
Veřejnosti by mohla být vila Stiassny i s centrem představena v polovině prosince. Historický objekt je zrekonstruovaný nejen po stavební stránce. Odborníci obnovili do původní podoby podle historických dokumentů také jeho interiéry. Práce hradila z 85 procent EU, zbytek doplatil stát.
Nejnáročnější bylo zajištění statiky. Ukázalo se, že betonové pilíře, na nichž objekt stojí, jsou z nekvalitního materiálu. Ve zdech budovy byly praskliny. Potíže vznikaly při dnech otevřených dveří, kdy vilou prošly stovky lidí. Odborníci budovu při pracích zpevnili ocelovými lany a uhlíkovými lamelami.
Vilu si nechal postavit v roce 1927 textilní průmyslník Alfred Stiassny podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera. Za socialismu ji využívala vláda a při návštěvě Československa v ní přespal kubánský revolucionář Fidel Castro.
Památkáři přišli teprve nedávno na to, jak interiéry budovy vypadaly předtím. Zdi i část vestavěného nábytku totiž byly přetřeny bílou či šedou barvou a původní podlahy kdysi nechala správa objektu zakrýt nekvalitním linoleem. Až po odkrytí nepůvodních nátěrů se ukázalo, že původní povrchy byly okrové a žluté. Linoleum ukrývalo například schodiště z hlazeného betonu.
Objekt je příkladem toho, jak citlivě obnovit významnou moderní památku, a to s využitím původních materiálů a zároveň nejmodernějších technologií, uvedl Kroupa. I proto v jeho areálu vzniklo Centrum pro obnovu památek 20. století. Zájemci v něm naleznou nejen odbornou knihovnu, ale i poradenské centrum.
Vila Stiassny není tak slavná jako vila Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, přesto je podle odborníků unikátní svojí architekturou. Její tvůrce v ní použil na svou dobu nejmodernější prvky a vilu zasadil mezi zeleň. Návštěvník má pocit, že není uprostřed města, ale v přírodě.
Doplněno Stavabweb:
- projekt: Ernst Wiesner 1927
- realizace: firma Mořic a Artur Eisler 1928–1929
- návrh zahrady a parku: Otto Eisler
- celková výměra pozemku: 32 174 m2
- zastavěná plocha domu: 561,64 m2
Majitelé:
- Alfred a Hermine Stiassni 1929–1940
- Moravská eskomptní banka 1940–1946
- Národní správa 1946–1949
- jihomoravský Krajský národní výbor
- Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
- Národní památkový ústav (2009)
(zdroj: NPU)
Vila Stiassny – Wikipedie
Související články:
- Opravenou vilu Stiassny si lidé v Brně prohlédnou 15.listopadu 15.4.2014
- V Brně do roka zahájí činnost centrum obnovy moderních památek 18.1.2013
- V Brně začala obnova funkcionalistické vily Stiassny 4.10.2012
- Do vily Stiassny se stěhuje knihovna o moderní architektuře 25.11.2010
- Renovace brněnské vily Stiassny bude stát 179 milionů 1.7.2010
- Obnova vily Stiassny a úprava okolních budov přijde na 150 mil. Kč 17.3.2010
foto: Vila Stiassny (Vládní vila), Brno, ulice Hroznová (zdroj: Wikimedia Commons / autor: Harold)
12. srpna 2009
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…