(ČTK) – Liberecký spolek Ještěd 73 zahájil druhou etapu obnovy baru v horském hotelu a vysílači Ještěd. Stěžejní částí je výroba replik původních podsvícených stolků, do plného počtu by se také měly doplnit křesla a barové židle. ČTK to dnes řekla předsedkyně spolku Milena Lánská.Na výrobu replik je potřeba 328.000 korun, peníze chce spolek získat od sponzorů z řad firem i veřejnosti. "Budeme rádi za jakoukoliv částku," uvedla Lánská.
Renovací interiérů hotelu a vysílače, který patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, se spolek zabývá od loňského roku. Jako první se obnovy za půl milionu korun dočkal salonek, který v 70. letech navrhl Otakar Binar, spolupracovník autora Ještědu Karla Hubáčka. Do salonku se loni vrátil rozměrný stůl, bílá kovová křesla i zrestaurovaná vlněná tapiserie Vladimíra Křečana s motivem slunce. "Obnovu salonku podpořilo přes 40 dárců," připomněla Lánská.
Díky sponzorům se zaplatila i letošní první etapa renovace sousedního baru. Mezi největší přispěvovatele se zařadily Liberecký kraj, hotel Ještěd a Liberec. Výroba sedmi barových židlí a osmi křesílek stála zhruba 580.000 korun. "Zatím jsou v baru stolky, které tam byly v posledních letech. Proto je pro nás nyní prioritou vrátit do baru původní stolky," vysvětlila Lánská. Chtějí nechat vyrobit tři podsvícené stolky a k tomu další tři barové židle a čtyři křesla. V baru by tak dohromady bylo deset židlí a 12 křesel. Lidé mohou peníze posílat na sbírkový účet 259 826 549/0300.
Podle Lánské se od listopadu pracuje i na renovaci populárních závěsných křesílek známých jako vajíčka. "Původně jsme chtěli jen vyměnit čalounění. Ukázalo se, že poškozená je i konstrukce vajíček," upřesnila. Oprava závěsných křesílek si vyžádá asi 60.000 korun, do hotelu by se měla vrátit nejspíše v lednu.
Hotel a vysílač Ještěd otevřený v roce 1973 je národní kulturní památkou a lidé unikátní hyperboloid zvolili českou stavbou století. Hubáček za stavbu obdržel prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem horského hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Dalších zhruba 50 milionů od té doby investovaly do jeho oprav. Unikátní stavba ale potřebuje mnohem rozsáhlejší renovaci, náklady se odhadují na 400 milionů korun.
Původní stav salónku na snímku ze sedmdesátých let. Foto © Pavel Štecha (vlevo),
Obnovený salónek po rekonstrukci v roce 2013 (vpravo)
Související články:
- Repliky z původního baru Ještědu ukážou při oslavách v září 7.8.2014
- Bar horského hotelu Ještěd by se měl vrátit do původní podoby 14.7.2014
- Zrestaurovaný salonek na Ještědu 23.9.2013
- Ke čtyřicátinám dostane Hubáčkův Ještěd obnovený salonek 11.7.2013
- Výstava: "Ještěd, 40 let s námi" 20.6.2013
- Liberecký kraj dá 100.000 korun na obnovu salonku na Ještědu 6.6.2013
- Salonek na Ještědu se po 40 letech vrátí do původní podoby 20.3.2013
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…