Světlo je čtvrtý rozměr architektury a nově otevřený Trojský most je toho tím nejlepším příkladem. Ta pravá doba představit osvětlení mostu nastává s příchodem soumraku. Lze tu v té době potkat fotografy, kteří hledají to pravé světlo pro svůj snímek. To pravé světlo ale již našli konstruktéři mostu z atelieru Koucký architekti a je součástí projektu od prvních návrhů. Již tenkrát před osmi lety, kdy se začínalo s projektováním, bylo jasné, že světlo a osvětlení mostu bude mít svoji nezastupitelnou úlohu. Jako zásadní se ukázalo rozhodnutí o čtyřech barevných rovinách světelného řešení, od barevně nejteplejší na oblouku, po barevně nejchladnější v osvětlení spodní části mostní konstrukce. Záměr pana architekta Kábrta jedinečně plní světelné řešení společnosti THORN, součásti ZUMTOBEL GROUP, navržené a realizované pod vedením pan Waltra Jagsche.
V obloucích mostu jsou v důmyslných schránkách zasazena svítidla E/Fact (THORN) se zdroji o teplotě chromatičnosti 2000K, které spolu s osvětlenými závěsy mostu tvoří nezapomenutelný obraz. Původně se mělo jednat o slavnostní osvětlení, ale v současnosti jde o součást každodenního nasvětlení díla. Tato svítidla také dostatečně osvětlují prostor pro tramvaje. Složitý byl především vývoj schránek pro umístění svítidel a jejich dostupnost pro standardní servis.
Další hladinou osvětlení je zábradlí. Zde se skrývají svítidla Orus od společnosti THORN pro nasvětlení vozovky a chodníku. Teplota chromatičnosti zdrojů je 3000 K a viditelně se odlišuje od osvětlení z oblouku. Tato jedinečná speciální svítidla jsou umístěna ve výšce 1 m nad vozovkou a ve vzdálenosti 8 m od sebe. Díky své vyzařovací charakteristice neoslňují a přitom správně osvětlují oba pruhy vozovky, chodník i cyklostezku. Pro snadný přístup jsou svítidla ORUS umístěna ve výklopných schránkách, které současně skrývají nezbytnou elektroniku.
V zábradlí jsou dále umístěna svítidla EFact LED (teplota chromatičnosti 5700 K) pro dekorativní osvětlení a přisvětlení chodníků. Tato svítidla jsou umístěna po jednom metru tak, že současně osvětlují boční krytí a tím spoluvytváří i jedinečný design a charakteristickou linii mostu.
Na obou březích u paty mostu jsou umístěny reflektory Contrast R (THORN) s clonou proti oslnění. Jejich chladně bílé světlo o teplotě chromatičnosti 5500 K tvoří spodní část světelného řešení. Mostovka je zespodu vizuálně nadlehčována a opticky se vznáší nad řekou.
Celkový dojem určitě umocňují odrazy a zrcadlení v hladině Vltavy. Realizace světelného řešení společnosti THORN Lighting CS, s. r. o. je v pravdě slavnostním osvětlením pro každý den.
Pavel Šobra, ZG Lighting Czech Republic, s. r. o.
Trojský most
Dvoukolová architektonicko-konstrukční soutěž:na koncepci konstrukčního řešení nového sdruženého mostu přesVltavu v Troji byla vypsána investorem, Magistrátem hlavníhoměsta Prahy, v roce 2006. Soutěže se zúčastnilo dvacet návrhů.Pět návrhů postoupilo do druhého kola. První cena byla udělenanávrhu společností Roman Koucký architektonická kancelář s. r. o.,(doc. Ing. arch. Roman Koucký a Ing. akad. arch. Libor Kábrt)a Mott MacDonald Praha spol. s r. o., (Ing. Ladislav Šašek, CSc.,Ing. Jiří Petrák, FEng). Druhá cena nebyla udělena, následovalydvě třetí ceny.
Hlavní části projektu zpracovali následně v letech 2007–13 především:
Architektonické řešení a 3D koordinace: Roman Koucký architektonická kancelář s. r. o.,Roman Koucký, Libor Kábrt
Celkové statické a konstrukční řešení: odpovědný projektant the responsible designerMott MacDonald CZ, spol. s r.o., Ladislav Šašek, Petr Nehasil
Projekt ocelové konstrukce a výpletu oblouku: EXCON a. s., Vladimír Janata,Dalibor Gregor
Realizační dokumentace byla vypracována ve spolupráci s vývojovým pracovištěm dodavatele stavby: Metrostav a. s.
Publikováno v časopise Stavba č. 1/2015, Trojský most str. 10-19, ZUMTOBEL: Slavnostní osvětlení pro každý den str. 20
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,