Zámecká lázeň

Dle našeho názoru je koupaliště v zámeckém parku velkou příležitostí pro to nevytvořit koupaliště v obvyklém slova smyslu, avšak vytvořit zámeckou lázeň odkazující na stavby, které se v blízkosti zámeckých sídel stavěly. Objekt je tedy opticky propojen se zámeckým parkem a zámkem. Pohled lidí koupajících se na vyvýšené ploše je spjat s přítomností zámku. Bazénová plocha díky svému vyvýšení vytváří z lidí napůl herce, kteří se pohybují na jevišti. Díky tomuto vyvýšení se proměňuje celková atmosféra místa a s tím i mysl lidí. Člověk je architekturou determinován a přizpůsobuje jí své pohyby, myšlenky. Návštěvník tedy na vyvýšeném prostoru vnímá polouzavřenou honosnou divadelní realitu ve směru k zámku. Díky otevřenosti směrem jižním zároveň také cítí, že se může rozběhnout ke hrám na travnaté části před hřištěm.


Pro propojení zámku a zámecké lázně je také důležité, aby prostor nebyl členěn plotem či zdí. I proto je objekt lázně vyvýšen, není třeba plotu ani zdi. Park tedy nově pokračuje od zámku až k Lázni. Stromy jsou dosazeny až k novému objektu. Je třeba, aby celý prostor působil jako jeden park. Je třeba vše sjednotit a zkvalitnit. Také je třeba vytvořit jakousi bránu, která bude podobným způsobem zamezovat vběhnutí dětí do silnice. Je třeba, aby si procházející lidi uvědomili, že vstupují do parku.
Zámecké lázně jsou jednoduchým objektem ze světlého pohledového betonu. Ve vrchní části je prořezán otvory, které jej odhmotňují. Jedná se vysoce pravděpodobně o unikátní betonové odlitky vytvářející stěnu. Povrchy objektu sloužící k sezení a chození jsou z akátového dřeva. Z dřevěných roštů.   
V letním období budou vstupy otevřeny – dá se tedy vstoupit od školky i od sídliště. Pokud návštěvník vstupuje do vchodu u sídliště, prochází skrze chodbu, kde jsou v zadní části vstupy do dvou převlékáren a na WC. Návštěvník prochází do zadní části na travnatou louku u fotbalového hřiště, kde si může svoje věci nechat na trávě u deky. Věci si může také odložit na velké dřevěné schody, které jsou určeny k sezení, polehávání a k výhledu. Oblečení je také možné umístit do polic ve vrchní části lázně.
Na hmotu k bazénu je možné se dostat po dřevěných schodech nebo po schodech v objektu. Vzhledem k racionalizaci nákladů za zaměstnance doporučujeme, aby plavčík zároveň vybíral vstupné. Plavčík vzhledem ke své pozici vidí do okolí a vzhledem k tomu, že se jedná o inteligentní bytost, komunikuje s příchozími lidmi a pamatuje si je. Není tedy třeba budovat pokladnu. Plavčík a správce v jedné osobě je také prodejce limonád a chlazených nápojů. V období při zvýšené návštěvnosti je také možno otevřít okénko, kde bude další zaměstnanec, výpomoc plavčíka.
Po vykoupání návštěvník může posedávat po dřevěných schodech, pobývat na terasách nebo ležet na trávě. Případně může sejít po schodišti či seskočit z nízké zídky a jít směrem do parku. Je totiž žádoucí, aby návštěvníci vstupovali i do zámeckého parku, kde mohou ležet, sportovat nebo se bavit. Do budoucna je pravděpodobné, že návštěvník zajde do zámku na oběd. 
V zimním období návštěvníci vstupují západním vstupem do chodby a dále do uzavřené odpočívárny. Odtud vstupuj do šatny se sprchou a dále přes venkovní ochlazovací zahradu do sauny. Po saunovacím cyklu mají k dispozici ochlazovací bazének pod stromem v zahradě. Sauna je dimenzována pro šest lidí – celkem ji tedy může využívat až 11 návštěvníků, šest se saunuje, pět odpočívá.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*