Den Architektury 2015 / CO BUDE ZA PĚT LET?

Kolik stromů přibude v ulicích? Podaří se kvalitní soužití s řekou? Jak se vypořádáme s ochranou architektury normalizace, oživíme ladem ležící budovy ze 70. let či dojde k jejich zbourání?  Jak vypadá průmyslová čtvrť v době postindustriální? Vznikne do roku 2020 v českých městech více koupališť? Existuje a jak vypadá veřejný prostor mimo metropoli? Letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který pořádá občanské sdružení Kruh, oslaví o prvním říjnovém víkendu pětileté výroční. Vzhlíží však k budoucnosti a klade otázku – co bude za 5 let?

Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů? Bude architektura a urbanismus měst součástí dlouhodobé strategie rozvoje měst?“, říká zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let, Marcela Steinbachová.  

Festival, který probíhá formou procházek s architekty, proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program procházek se dotýká řady akutních témat jakými jsou například bourání staveb  bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářské architektury, vztah vodních toků a města či modro-zelených řešení, která mají šanci zpříjemnit městské klima.Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život. V tomto měřítku jde opravdu o oslavu architektury a oboru, který formuje náš každodenní život“, doplňuje Steinbachová.

Na zájemce o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou letos čeká více než stovka akcí. Zamířit mohou do panelových měst, českých sídlišť (Praha, Brno Lesná, Litoměřice, Olomouc, Ústí nad Labem), po stopách industriálních památek (Červený Kostelec, Dubá-Lobeč-Mšeno, Přerov) i nenáviděné normalizační architektury ( Mělník, Praha), k řece, budovám a do krajiny kolem ní (Čelákovice, České Budějovice, Jaroměř, Kolín, Pardubice, Písek, Praha – Štvanice, Císařský ostrov) či na kritické procházky reflektující nevyužitý potenciál konkrétních míst.

Procházky, výpravy či cyklovyjížďky s architekty, teoretiky či aktivisty doplňují diskuse, rodinné workshopy, přehlídka filmů o architektuře a přednášky.  Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška nizozemské architektky Caroline Bos.  Spoluzakladatelka UNStudia – cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek o ženách v architektuře Architektky.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí – procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Organizátoři připravili též unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, přednášky zahraničních architektů a filmová přehlídka v pražském kině Světozor.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V  roce 2014 proběhl prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání KRUHU v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.

Den Architektury 2015
3. – 4. 10 2015
Benešov, Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Čelákovice, Červený Kostelec, Česká Lípa, České Budějovice, Český Dub, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Kyjov, Kokořínsko, Litoměřice, Mariánské Lázně, Mělník, Mnichovo Hradiště, Nenačovice, Nymburk, Olomouc, Ostrava – Vítkovice, Pardubice, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Přerov, Rovina, Rožnov pod Radhoštěm, Trutnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Všechovice, Vysoké Mýto, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou, SK: Piešťany

Užitečné odkazy a program:
www.denarchitektury.cz
www.kruh.info

tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*