(ČTK) – Návštěvníci na fotografiích uvidí architektonicky zajímavé objekty ve čtyřech kompaktních historických celcích. Urbanistické souvislosti zastřešují významné časové milníky: rok 1918, 1945, 1989 a současnost. Podle Petra Dvořáka ze spolupořádajícího Státního okresního archivu v Jihlavě je hlavním účelem výstavy poukázat na estetickou hodnotu budov i kontroverzi, s níž se nezřídka střetávají.„Smyslem výstavy není kriticky zhodnotit jednotlivé budovy, ale udělat z návštěvníka objevitele a upozornit ho na existenci zajímavé a mnohdy i cenné moderní architektury, jejíž ochraně věnují pracoviště památkové péče na území Kraje Vysočina minimální pozornost,“ uvedl Dvořák.
Fotografie zachycují i už neexistující objekty, jako nedávno zbouraný, architektonicky hodnotný infekční pavilon z 60. let minulého století v areálu nemocnice od pražského architekta Karla Ossendorfa. Na dalších fotografiích jsou budovy, jimž demolice bezprostředně hrozí. Jsou to například neorenesanční kasárna ve Vrchlického ulici z let 1886 až 1887 od vídeňského architekta Franze Grubera nebo funkcionalistický hospodářský pavilon ve staré nemocnici od evropsky uznávaného architekta Bohuslava Fuchse z přelomu 30. a 40. let minulého století.
Město Jihlava jako spolupořadatel výstavy zdarma zpřístupní elektronickou knihu obsahující veškeré texty i fotografie.
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.