Analytici: Stavebnictví negativně ovlivnilo dočerpání peněz z EU

(ČTK) – České stavebnictví bylo na začátku roku negativně ovlivněno tím, že skončilo čerpání peněz z evropských fondů na programové období 2007 až 2013. Nepříznivá byla také hodnota uzavřených zakázek. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Podle nich by mělo být letos tahounem především pozemní stavitelství. Stavební výroba v lednu meziročně propadla o 10,4 procenta po loňském růstu o 7,1 procenta.

„Čísla signalizují, že vzestup stavební výroby loni na jaře a začátkem léta byl spíše přechodného rázu. Způsobilo jej dočerpávání prostředků z evropských fondů, které zhusta mířily na projekty v oblasti inženýrského stavitelství,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Nyní podle něj tento efekt doznívá. „Během loňska se jednu chvíli zdálo, že útlum v oblasti pozemního stavitelství může být dát jen přesunem kapacit do stavitelství inženýrského. Nyní se ukazuje, že tato domněnka byla příliš optimistická,“ doplnil s tím, že stavebnictví je nyní hluboko pod úrovní posledního předkrizového roku 2008.

Lednový pokles je důsledkem podstatně menšího objemu zásoby dosud neprovedených prací, uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. To bylo podle něj zřetelné už od poloviny loňského roku, a hodnota nově uzavřených zakázek trvale klesala. „Proto lze očekávat, že pokles bude pokračovat i v příštím období. Naznačuje to především lednová stagnace v inženýrském stavitelství, které bylo trvale tahounem růstu,“ uvedl. Na jaře počítá především s růstem bytové výstavby. „Tam je od loňského roku slušná rozestavěnost. Ale v oblasti dopravní infrastruktury očekávám ještě větší zpomalení. Tam nejsou projekty investorsky připraveny,“ dodal Matyáš.

„Stavebnictví kleslo zejména kvůli propadu pozemní výstavby o 13,1 procenta,“ upozornil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. „I přes tento první pokles očekávají ředitelé stavebních firem pro letošní rok růst o 2,4 procenta,“ dodal.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské společnosti BDO lednové výsledky příliš nevypovídají o výhledu stavebnictví na letošní rok. „V pozemním stavitelství je důvodem hlavně výstavba bytů ve velkých městech. Těžiště veřejných zakázek v inženýrském stavitelství se bude posouvat směrem k menším projektům realizovaným na krajské nebo komunální úrovni. Tyto projekty dají šanci menším a středně velkým stavebním firmám, aby se vzpamatovaly z krizových let,“ uvedl.

ČSÚ dne 15. března 2016 zároveň zveřejnil zrevidované údaje za rok 2015:
Stavebnictví v ČR v lednu meziročně kleslo o 10,4 pct
(ČTK) – Stavební produkce v Česku v lednu meziročně klesla o 10,4 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 3,3 procenta. Informoval o tom dne 15. března 2016 Český statistický úřad (ČSÚ). Stavebnictví tak zaznamenalo největší pokles od června 2013. Podepsalo se na tom mimo jiné pozemní stavitelství, kde se produkce snížila o 13,1 procenta.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů bylo stavebnictví v prvním měsíci roku nižší o 7,9 procenta. Letošní leden měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. Stavebnictví pomáhaly inženýrské stavby, produkce v tomto oboru se na rozdíl od pozemního stavitelství zvýšila o 0,8 procenta.

„Čísla signalizují, že vzestup stavební výroby loni na jaře a začátkem léta byl spíše přechodného rázu. Způsobilo jej dočerpávání prostředků z evropských fondů, které zhusta mířily na projekty v oblasti inženýrského stavitelství,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V současnosti podle něj tento efekt doznívá. „Během loňska se jednu chvíli zdálo, že útlum v oblasti pozemního stavitelství může být dát jen přesunem kapacit do stavitelství inženýrského. Nyní se ukazuje, že tato domněnka byla příliš optimistická,“ doplnil Kovanda.

„Lednový pokles je důsledkem podstatně menšího objemu zásoby dosud neprovedených prací, což bylo zřetelné už od poloviny loňského roku a hodnota uzavřených zakázek trvale klesala. Proto lze očekávat, že pokles bude pokračovat i v příštím období. Naznačuje to především lednová stagnace v inženýrském stavitelství, které bylo trvale tahounem růstu,“ dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

ČSÚ zároveň zveřejnil zrevidované údaje za rok 2015. Stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 7,1 procenta, původně ČSÚ počítal se zvýšením o 5,5 procenta. „Je to důsledek administrativních dat u menších podniků pod 20 zaměstnanců,“ řekla ČTK vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Počet bytů, které se v lednu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 35,9 procenta na 1881. Dokončeno jich bylo o 11,8 procenta více než v lednu 2015, tedy 2242.

Úřady vydaly 5325 stavebních povolení, což je meziročně o procento více. Orientační hodnota povolených staveb vzrostla o 45,5 procenta na 18,9 miliardy korun.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*