Retrospektivní výstava Jana Kaplického JKOK

Galerie Tančící dům ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí otevřela dnes 8. listopadu 2016 novou výstavu s názvem JKOK – Nekonečno Jana Kaplického, která se koná k příležitosti 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Od listopadu do března představí expozice to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti.

Retrospektivní výstavu realizovala architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací Kaplicky Centre. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

„Výstava ukáže Jana Kaplického jako neotřelého vizionáře, ale také jako designéra šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědného architekta i zdravého vlastence. Návštěvníci budou moci nahlédnout pod pokličku jeho originálního způsobu tvorby a projít si jednotlivé tvůrčí fáze,“ říká kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

Výstava je rozdělena do tří tematických celků (ve třech podlažích). Její první část připomene návštěvníkům autorova ikonická díla či návrhy, jako například model Národní knihovny známý jako Blob či Chobotnice. Druhá část ve sníženém přízemí představuje architektovy kořeny, jeho rodiče – významné umělce, a ukáže Kaplického inspirační zdroje. Třetí sekce se zabývá tvůrčím realizačním procesem architekta a jeho jednotlivými fázemi a ukázuje vizionářské momenty v Kaplického díle. Vystaveny jsou návrhy futuristických dopravních prostředků včetně vesmírných lodí.

Nejočekávanější součástí expozice jsou dosud nevystavené projekty a návrhy zapůjčené od Nadačního fondu Kaplicky Centre.

Výstava JKOK bude v Galerii Tančící dům otevřena od 8. 11. 2016 do 12. 3. 2017 každý den mezi 9. a 20. h. Další informace naleznete na www.galerietancicidum.cz nebo na www.facebook.com/galerietancicidum.
tisková zpráva


Výstava Kaplického hledí do budoucnosti, v níž se inspiroval
(ČTK) – Průřez celoživotní tvorbou architekta Jana Kaplického i některé dosud nevystavené předměty a projekty z jeho pozůstalosti ukáže výstava, která v úterý začne v pražském Tančícím domě. Koná se při příležitosti architektových nedožitých 80. narozenin, které připadnou na duben příštího roku. Expozice s názvem JKOK Nekonečno Jana Kaplického potrvá do března příštího roku. „Nekonečno odkazuje do budoucnosti. Veškeré jeho myšlení se odehrávalo v budoucnosti,“ řekla novinářům Kaplického spolupracovnice a hlavní autorka podoby výstavy Eva Jiřičná.

Výstava má tři oddělení. První ukazuje prostřednictvím fotografií a modelů nejvýznamnější Kaplického díla. „Návštěvníky budou výstavou provázet myšlenky a slova Jana Kaplického. Díky tomu získá každý možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima,“ řekla Jiřičná. Druhá sekce představuje autorovy inspirační zdroje, jeho rodinné zázemí a projekty vytvořené před emigraci do Británie i jeho porevoluční tvorbu v ČR. Vystaven je projekt koncertního domu Rejnok pro České Budějovice, jeden z jeho posledních, či projekty z 60. let, které zaujaly právě po Kaplického příchodu do Británie.

Poslední část se věnuje tomu, jak jeho projekty vznikaly. Ukazuje modely méně známých administrativních budov či experimentální a futuristické projekty jako třeba dům pilota helikoptéry či pozoruhodné stavby organických tvarů určené třeba pro mořské pobřeží.

Výstava ukazuje Kaplického také jako designéra šperků, nádobí či módy, akcentuje jeho snahu tvořit ekologicky zodpovědně i touhu věnovat na sklonku života výraznou stavbu své vlasti. To se mu však nepodařilo, jeho projekt nové budovy Národní knihovny, který zvítězil v soutěži, se zejména přes politický odpor nerealizoval. Těžkosti s jeho prosazováním, do něhož se Kaplický osobně pustil, pravděpodobně uspíšily jeho smrt počátkem roku 2009 v den, kdy se mu narodilo jeho druhé dítě.

Jiřičná vysvětlila část názvu výstavy JKOK – kromě iniciál architekta je v něm stručný pozdrav, který poslal své mamince z první samostatné zahraniční cesty; na pohlednici napsal jen OK a podepsal se JK. Při odchodu z galerie by návštěvníci podle ní neměli minout odlitky Kaplického rukou. „Své projekty vymýšlel hlavou, ale myšlenky se přenášely do rukou. Netvořil počítačem, ale rukama,“ uvedla žena, která byla svého času také Kaplického partnerkou a architekt je jí celoživotní inspirací. „Dělat výstavu Jana Kaplického je pro mě vždycky dojemnou záležitostí. Znala jsem ho 50 let, viděla jsem jeho začátky, jeho problémy, i to, když jeho sláva kulminovala a nakonec ten nešťastný konec. Vždycky je hezké znovu se podívat na obrovské množství práce, které udělal,“ řekla Jiřičná ČTK.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*