Stavební sektor v roce 2017 poroste o 3,1 procenta

Výkon stavebního sektoru poroste v letošním roce méně, než se původně předpokládalo, a to v průměru o 3,1 procenta. Růst tržeb stavebních firem by měl dosáhnout úrovně 6,3 procenta, přičemž dařit se bude především malým a středním firmám a pozemnímu stavitelství. Nová vláda by měla jako svou klíčovou prioritu pro rozvoj stavebnictví vytyčit zrychlení procesu povolování staveb. Legislativně by výstavbu nejvíce zjednodušila možnost spojování územního řízení, stavebního řízení, společně s EIA. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint-Gobain.

Výkon českého stavebnictví by se měl podle ředitelů stavebních společností v letošním roce zvýšit v průměru o 3,1 procenta, což oproti predikcím z předchozí Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2017 (4,2 procenta) představuje zpomalení o jeden procentní bod. Na takovém vývoji se shoduje drtivá většina (91 procent) ředitelů stavebních společností, bez významnějších rozdílů v závislosti na velikosti firmy či jejím zaměření. Další růst sektoru se očekává v roce 2018, kdy by měl v průměru dosáhnout úrovně 3,5 procenta. „Výkon českého stavebnictví mírně roste. Jeho další růst je ale limitován zejména nedostatkem stavebních kapacit. Pokud by došlo k výraznějšímu nárůstu nových zakázek, nastal by problém s tím, že by firmy neměly kapacity k jejich realizaci a ve výsledku by to vedlo jen k akceleraci cen stavebních prací,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

„Stavebnictví se v posledních měsících relativně daří, což je zejména způsobeno rostoucí ekonomikou. Na druhou stranu, ochota a vůle zadavatelů, tedy státu, měst a obcí stavět nové projekty, zůstává pořád na nízké úrovni. Kapacity mají vytížené zejména prověření a dostatečně kvalitní dodavatelé stavební výroby. Také proto aktuálně do našeho týmu hledáme další nové odborníky, díky čemuž budeme moci do budoucnosti počty našich projektů rozšiřovat,“ říká Karel Branda, ředitel, Trigema Building, a.s. Podrobněji situaci rozebírá Tomáš Rosák, předseda představenstva, Saint-Gobain Construction Products CZ, a.s.: „Pro všech šest divizí Saint-Gobain Construction Products je stěžejním pozemní stavebnictví, kterému se v letošním roce určitě daří. Zejména poptávka po izolacích Isover je výrazná, stejně tak je tomu v případě sádrokartonů Rigips. Pozitivní vývoj v našem odvětví přičítám celkové ekonomické situaci v ČR. Potěšující zprávou je, že zaznamenáváme vyšší poptávku po inovativních řešeních, tedy výrobcích s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou například vysokopevnostní sádrokartony nebo materiály, které řeší akustiku v interiérech. V roce 2018 bude klíčovým pokračování ekonomického růstu a možnost zahájení výstavby mnoha rezidenčních i kancelářských projektů v Praze, kde jsou před novou výstavbu kladeny neskutečné byrokratické překážky.“ Svůj pohled přidává také Tomáš Kaláb, ředitel, KALÁB – stavební firma, s.r.o. „Hodně rozdílná situace panuje ve stavebnictví pro soukromý sektor oproti stavebnictví pro veřejný sektor. V soukromé sféře se stavebnictví daří, v té veřejné je to horší. Jsou to přitom propojené nádoby. Přestože sami stavíme téměř výhradně pro soukromníky, v příštích letech nás ovlivní i to, kolik budou mít práce velké stavební firmy ve veřejném sektoru.“ Souhlasí s ním Michal Jurka, prezident, Skanska Česká republika a Slovensko. „Obecně bych situaci ve stavebnictví rozdělil do dvou skupin. Zejména veřejné zakázky v oblasti dopravního stavitelství procházejí dlouhodobou krizí, s jedinou výjimkou roku 2015, kdy se dočerpávaly unijní prostředky z první vlny Operačního programu Doprava. Situace v privátním sektoru je lepší především v pozemním stavitelství, tento trh je tažen investicemi v oblasti rezidenční i komerční výstavby. Klíčovým faktorem pro rok 2018 bude vývoj veřejných zakázek, nicméně nejsem úplným optimistou, protože letos bylo vypsáno méně zakázek než ve stejném období v loňském roce.“

Rychleji, než výkon sektoru porostou tržby stavebních společností, které by se měly v letošním roce v průměru navýšit o 6,3 procenta. Výrazně lépe se bude dařit firmám zaměřeným na pozemní výstavbu (růst 8,4 procenta) a malým a středním společnostem (růst 7,8 procenta). Pesimističtější jsou v předpovědích velké stavební firmy (růst 4,1 procenta) a společnosti zabývající se inženýrskými stavbami, které predikují růst tržeb dokonce jen na úrovni 1,5 procenta. V příštím roce by mělo podle předpovědí vývoje tržeb dojít ke zpomalení a růst by měl v průměru dosáhnout hodnoty 4,4 procenta.

„Hodnoceno jen podle tržeb,  letošní rok je pro nás rekordní. Průmyslové stavitelství prožívá svá nejlepší léta, soukromí investoři stavějí, rozšiřují, modernizují své provozy a dle vývoje poptávek se dá očekávat pozitivní trend i v roce následujícím. Rozhodující bude, jak poroste ekonomika a důvěra investorů v ní,“ říká Ivo Luňák, jednatel společnosti, Tyros Loading Systems CZ, s.r.o. Optimisticky vidí situaci také Vladimír Steiner, člen představenstva, provozní ředitel, Schindler CZ, a.s. „Po relativně hubenějších letech velice pozitivně hodnotíme pozvolný nárůst tržeb. Vzhledem k vysokému množství projektů, pro které projekčně zpracováváme výtahové i eskalátorové technologie, očekáváme obdobný trend i v roce 2018. Pro tento vývoj hovoří i množství již zasmluvněných zakázek na konkrétní dodávky. Jako klíčové faktory pro naplnění těchto očekávání vnímáme zrychlení schvalování nové výstavby, vyšší podporu státu pro regeneraci starší bytové výstavby, a zejména pak dostatečné kapacity a s nimi spojený snazší přísun zahraničních pracovníků do sektoru stavebnictví ze zemí mimo EU.“ Na problémy v sektoru inženýrských staveb však upozorňuje Andrej Peňák, jednatel, AVJ-STAVBY, s.r.o.: „Nedaří se zastavit propad v inženýrském stavitelství. Stále se soutěží na nejnižší ceny a není zde prostor pro zvýšení mezd a rozvoj firmy. Je problém sehnat kvalifikované pracovníky, kteří jsou ochotni pracovat v různých klimatických podmínkách a se sezónním pracovním vytížením. Pracovníci dávají přednost práci ve strojírenských firmách se stabilní pracovní dobou a s vyššími mzdami než ve stavebnictví.“

Stavební společnosti měly v době prováděného výzkumu, tedy v říjnu a listopadu 2017, nasmlouvané zakázky v průměru na více než půl roku (7,7 měsíce) dopředu. Vytížení kapacit jednotlivých společností se stále pohybuje ve velmi vysokých hodnotách. Velké stavební firmy jsou aktuálně vytíženy v průměru na 94 procent, malé a střední pak na 93 procent. V pozemním sektoru evidují ředitelé vytíženost na úrovni 95 procent. Největší rezervu deseti procent má naopak sektor inženýrského stavitelství.

Nová vláda by měla za svou klíčovou prioritu považovat zajištění zrychlení procesu povolování staveb. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor, který by maximálně pomohl rozvoji českého stavebnictví, ohodnotili ředitelé stavebních společností tento krok vysokou známkou 9,1 bodu. Velkou vypovídací hodnotu má v tomto ohledu fakt, že v celosvětovém hodnocení rychlosti a transparentnosti povolování staveb podle Světové banky Doing Business jsme v současnosti až za Kongem na 127. místě.

K dalším důležitým krokům nové vlády by podle provedeného výzkumu mělo patřit stanovení investičního rámce minimálně na 4 roky dopředu (8,0 bodu z 10) a zvýšení objemu investičních prostředků do stavebnictví (7,7 bodu z 10).

„Vláda by měla zejména zafixovat dlouhodobou věcnou koncepci oboru tak, aby další vláda mohla navazovat na tu předchozí. Za další klíčové priority považuji legislativní podporu pro zrychlení procesu povolování staveb. Dále bychom uvítali zafixování investičního rámce minimálně na čtyřleté funkční období vlády tak, aby stavební firmy mohly plánovat svoje výrobní kapacity a investice. Za důležité téma považuji i vládní podporu pro popularizaci a rozvoj českého stavebnictví, včetně ochrany českého trhu. Přínosem bude zavedení nových hodnotících kritérií pro výběr dodavatelů na veřejných zakázkách s důrazem na lokální zkušenosti a kapacity,“ říká Tomáš Koranda, předseda představenstva, Hochtief CZ, a.s. Podobný názor má Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR. „Jako zcela zásadní považujeme zavedení skutečného zpřehlednění a zjednodušení administrativních procesů povolování infrastrukturních staveb. Dosud uskutečněné dílčí změny novelou stavebního zákona zatím pro dopravní stavby dle našeho názoru nepředstavují významnější pozitivní změnu, dokonce pro některé stavby se povolování na základě legislativy životního prostředí ještě komplikuje o další nové posuzování vlivů na životní prostředí.“ Svůj komentář přidává také Pavel Pilát, generální ředitel, Metrostav, a.s. „Je třeba nastavit investiční plán prioritních staveb, průřezově rezorty, včetně termínů jejich přípravy a realizace. A zároveň ihned připravit novelu zákona č. 416/2009 „O urychlení dopravní infrastruktury.“ „Domnívám se, že by měli konečně vytvořit pořádný stavební zákon a ne ty nesmysly, co pořád předkládají. S tím se váže vlastní povolování. Ta byrokracie pořád narůstá místo toho, aby se to vše zjednodušovalo,“ dodává Miroslav Miketa, autorizovaný inspektor, Revital stavební.

Největší urychlení a zjednodušení výstavby by v rámci legislativy podle ředitelů stavebních společností přineslo zjednodušení postupů a možnost spojování územního řízení, stavebního řízení, spolu s EIA. Ředitelé firem tuto možnost ohodnotili 8,5 bodu z maximálních 10. Dalšími významnými faktory jsou zjednodušení změn územně plánovací dokumentace (7,9 bodu z 10), zkrácení lhůty pro napadení územního plánu (7,3 bodu z 10) a pravidlo, že dotčené orgány musí k vydanému stanovisku uvést i odůvodnění (7,2 bodu z 10). Nejméně by naopak pomohlo věnovat více času pro zpracování nových územních plánu (5,3 bodu z 10).

„Je třeba, aby vláda České republiky reagovala v novém programovém prohlášení na potřebu celkové rekodifikace veřejného stavebního práva a zavázala k tomu všechny ministry, jichž se tato problematika týká. Přijatá novela stavebního zákona ukázala, že změnou procesních postupů lze dosáhnout pouze dílčí změny. Pokud má být dosaženo zásadního zlepšení v oblasti stavebnictví, nelze uvažovat pouze o přípravě nového stavebního zákona, ale je nutné navrhnout a přijmout zásadní úpravy mnoha souvisejících zákonů, jejichž gestorem jsou příslušné ústřední orgány,“ říká Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR. „Všechny již platné právní úpravy nebo ty, které chystáme (letos v září se vláda seznámila věcným návrhem komplexní změny koncepce stavebního práva) jen dokumentují náš cíl – maximální zefektivnění a zjednodušení řízení při povolování staveb,“ dodává Richard Brabec, 1. místopředseda vlády a ministr životního prostředí ČR.
tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Povinná závazná stanoviska vydávaná formou rozhodnutí, tzn. s odůvodněním, nebudou dotčené orgány stíhat vydávat (zase se jedním zákonem úkolují orgány, kterým není primárně určen a nemají na to lidi), a tím se úplně ochromí činnost stavebních úřadů. Pohled našich zákonodárců na omezování byrokracie je postavený na hlavu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*