Nad rolí bydlení v našich životech se zamýšlí nová výstava na zámku ve
Zlíně. Inspirací jí byla výstavba baťovských rezidenčních čtvrtí a na
příkladech sedmi obyvatel bude návštěvníkům vyprávět, jak bydlení
ovlivnilo jejich životní příběh.
Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně, které se uskuteční v roce 2022. Tvůrci
výstavy čerpali ze zlínského prostředí, ve kterém se objevují
nejrůznější formy bydlení – od standardních rodinných domů, přes
experimentální bytové domy, ceněná panelová sídliště i výstavní
prvorepublikové vilové bydlení. Návštěvníci v zámeckém sále ale
neuvidí další sérii fotografií a modelů domů, bytů a jejich vybavení.
Konkrétní pojetí výstavy představuje lidské příběhy čerpané ze
zkušeností obyvatel našeho města. Sedm fiktivních obyvatel zde bude
vyprávět svůj životní příběh a to, jak je bydlení ovlivnilo. Tuto
individuální rovinu bude doplňovat širší zlínský, republikový i
mezinárodní kontext. Stylizovaný graf například ukáže, jak se
proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20.
století.
Expozice je přístupná ve 3. nadzemním podlaží zlínského zámku až
do 30. srpna, vždy od úterý do soboty od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup je
zdarma.
www.zlinskyzamek.cz
___
Výstava ve Zlíně přibližuje bydlení ve městě ve 20. století
(ČTK) – Ve zlínském zámku v úterý 30. dubna 2019 začala výstava „Bydlíme! Život, plánování, stěhování“, která přibližuje bydlení ve Zlíně ve 20. století. Na příkladech sedmi obyvatel představuje, jak bydlení ovlivnilo jejich život, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Výstava potrvá do 30. srpna.
„Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně v roce 2022. Její námět i provedení vystihuje zásadní roli, kterou bydlení, potažmo místo k žití, pro člověka v životě má,“ uvedl primátorův náměstek Miroslav Adámek (STAN).
Příběhy sedmi fiktivních obyvatel jsou inspirovány archivními prameny, dokumenty i rozhovory se zlínskými pamětníky. Stylizovaný graf ukazuje, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení během 20. století. Výstava se inspirovala také historií výstavby baťovských rezidenčních čtvrtí.
Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny. Ve zlínských částech Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy či Díly tak postupně vyrostlo přes dva tisíce staveb, které dodnes dávají Zlínu jeho charakteristický ráz. Domky patří do městské památkové zóny.
„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy. Konečně Zlín je také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů,“ uvedla kurátorka výstavy Barbora Vacková.
Součástí expozice je i čítárna s dobovými dokumenty. Pro děti je připravena herna, ve které mohou postavit vlastní město. Výstavu doplní přednášky nejen o zlínském bydlení.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…