Mendlovo náměstí

Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají změny. Jeho podobu promění červeně dlážděný kruh, stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022.

Mendlovo náměstí patří ke třem nejvytíženějším uzlům hromadné dopravy v Brně. Kříží se zde linky tramvají, trolejbusů i městských a regionálních autobusů. V jeho sousedství stojí augustiniánský klášter, kde Johann Gregor Mendel objevil genetické principy. Právě na barvu cihel klášterních zdí a gotické baziliky Nanebevzetí panny Marie naváže červeně dlážděný kruh. „Díky kruhovému tvaru bude centrální část náměstí viditelná a pochopitelná ze všech úhlů. Kruh narozdíl od lineárních obrazců jako jsou čtverec nebo obdélník neupřednostňuje žádný směr. Lidé se tak na náměstí budou moci pohybovat kterýmkoliv směrem,“ říká vedoucí projektu, architektka Šárka Kubínová.

Odkaz na vědeckou práci J. G. Mendela bude v nové podobě náměstí patrný díky speciálně vyšlechtěným druhům stromů, které jsou vhodné do městského prostředí. Stromy navíc pomocí chytrého kořenového systému zadrží větší množství vody, poskytnou stín a stanou se zelenými plícemi v centru Brna.
 
„Chceme tu vytvořit funkční veřejný prostor. Zastávky upravíme tak, že uprostřed vznikne prostranství pro odpočinek i kulturu. Mendlovo náměstí by mělo být důstojné, reprezentativní a přívětivé,“ vysvětluje architekt Michal Palaščák. Doprava z náměstí ale nezmizí – zastávky budou bezbariérové a přehlednější.  
 
Proměnu náměstí iniciovala KAM v roce 2018. Po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úprav, které bude možno realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí. „Od začátku existence KAM usilujeme o to, aby se stav Mendlova náměstí zlepšil. Už před třemi lety jsme připravili ideovou soutěž, která přinesla celkové řešení prostoru. To je ale závislé na zásadní změně dopravy, která potrvá desítky let. Proto jsme v loňském roce představili studii na dílčí úpravy,“ dodává ředitel KAM Michal Sedláček. Zásadním úkolem Kanceláře bylo navrhnout změnu dopravního řešení náměstí. Týká se především městské hromadné dopravy a odstavování autobusů, jež zabíraly mnoho prostoru.

„Cestování bude pohodlnější a bezpečnější. Prověřili jsme možnosti výsadby nových stromů a rozšíření ploch pro aktivity jako jsou například trhy. Navrhli jsme redukci vizuálního smogu sloučením trakčních stožárů s veřejným osvětlením, sjednocením zastávkových přístřešků a mobiliáře,“ vyjmenovává změny vedoucí Oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček.

Už na konci léta 2022 by se mělo náměstí stát plnohodnotným veřejným prostorem se stromy a bezbariérovými zastávkami. Doplní ho také socha J. G. Mendela, na jejíž zhotovení probíhá soutěž. Ve stejném termínu jako náměstí dokončí architekti ze studia Chybik+Kristof také obnovu Mendelova skleníku v blízké klášterní zahradě.

Tisková zpráva


Iniciace projektu, architektonická studie: Kancelář architekta města Brna
Autoři: Chybik+Kristof – Ondřej Chybík, Michal Krištof, Šárka Kubínová, Kryštof Foltýn, Martin Holý, Laura Druktenytė, Fleta Jakupi, Tomáš Wojtek, Ingrid Spáčilová; dílna Michala Palaščáka
Zahradní architektura: Zdeněk Sendler
Dopravní koncepce: PK Ossendorf – Vlastislav Novák, Štěpánka Štěpánková

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*