Původní projekt byl realizován svépomocí s minimálními prostředky. Konstrukční systém byl zhotoven ze šalovacích prken a fasáda fungovala zároveň jako zavětrování. Výplně otvorů zajišťovaly polykarbonátové fólie. Osvědčenou hmotu bylo zbytečné měnit, jednalo se tedy především o změnu konstrukčního systému, povrchů, technologie a zateplení. Nejčastější konstrukční princip u současných dřevostaveb nosnou konstrukci zakrývá a elementární prvek objektu tím pádem není viditelný. Zde je konstrukce z KVH hranolů přiznaná. Celá skladba stěny je umístěna za konstrukci směrem k exteriéru. Kvůli plasticitě vnitřního povrchu je záklop realizovaný z hoblovaných prken. Fasáda je naopak z neošetřených a nehoblovaných modřínových fošen, která svým hrubým povrchem a rychlým zšednutím nechá objekt přirozeně splynout se zelení, kterou je obklopen. Hlavním záměrem bylo posouzení složitosti procesu výstavby a poměr nákladů vůči zvýšení standartu.
Přestože je konstrukce z KVH hranolů přiznaná, stavba byla na místě složena z jednotlivých panelů zhotovených v Praze. Výplně otvorů jsou z dvojskla. Energii pro LED osvětlení zajišťuje solární panel. Objekt je zateplený a vytápěný kamny. Všechna okna jsou fixní (kvůli snížení nákladů), větrání zajišťuje poklop v podlaze objektu a skrytý průduch pod střechou.
Autorská zpráva
Foto: Jan Hromádko
Autoři: Jan Tyrpekl, Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Hyk
Náklady: 450 000 Kč
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,