Návrh přestavby zachoval vnější tvar, podlažnost a proporce původního objektu. Zásadním zásahem bylo vytvoření velkorysého centrálního prostoru dvorany s horním osvětlením pronikajícím mezi nosníky střešního světlíku. Dvorana je srdcem a společenským centrem fakulty, současně i prostorovou spojnicí všech tří podlaží. Vstup do objektu na úrovni zvýšeného plata nabízí snadné propojení jednotlivých podlaží pomocí dvou odlišně formovaných jednoramenných schodišť. Po obvodu dvorany jsme umístili konzoly galerií s přístupem do seminárních místností, pracoven pedagogů a dvojici výtahů s únikovými schodišti. Na nejnižší úrovni dvorany jsou velké společné posluchárny, aula, fakultní knihovna a děkanát.
Mezi použitými materiály převládá pohledový beton kombinovaný s jemnou kovou sítí podhledů, černá stěrka podlahy a bílé truhlářské prvky a nábytkové vybavení. Prostoru dominuje variabilní sestava odpočinkového sedacího nábytku v oranžové barvě.
Předsazený celoprosklený strukturální fasádní plášť byl navržen především jako akustická ochrana proti hluku ze šestiproudé komunikace Městského okruhu v blízkosti objektu. Zdvojená fasáda současně umožňuje přirozené větrání a regulované stínění vnitřních prostor. Zaoblení prosklených nároží je odkazem na původní architektonické ztvárnění stavby.
Autorská zpráva
Foto: David Korsa
Autoři: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Martin Klimecký; spolupráce AED project, a.s.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,