Cílem rekonstrukce kavárny Archa bylo vytvořit svébytný prostor, který nehledá inspiraci ve stávajících trendech, ale v historii svého města. Inspirovali jsme se například Památníkem Tomáše Bati nebo prací světového architekta Le Corbusiera, pro kterého je typická práce s barevnými plochami v interiéru. Vytvořili jsme místo, které reaguje na tradiční architekturu města Zlín a zároveň přichází se svěžím provedením.
Prostor kavárny je velmi čistý. Bílé a modré plochy na stěnách jsou doplněny tmavými skleněnými prvky, ve kterých se odráží teplé světlo svítidel. Dominantní prvky jsou zvýrazněny červenou barvou, díky tomu vzniká paleta barevného obrazu přetavená do jednotlivých částí interiéru.
Kontrastem k čisté geometrii prostoru jsou židle TON z ohýbaného dřeva, použity byly klasické modely č.14, č. 811 a křesla č. 30, které často ve své tvorbě využíval i zmíněný Le Corbusier. Organické tvarosloví se promítá i v zavěšených vázách z kolekce Blocks, které se vyrábí v malé dílně na Moravě.
Rekonstrukcí prošla i venkovní terasa. Pojítkem mezi interiérem a exteriérem se stala květinová stěna, díky ní je interiér více intimní. Pohled zvenku zase doplňuje odraz nedalekých stromů či Trantírkova domu.
Autorská zpráva
Foto: Adéla Bačová
Architekt/designér: Adéla Bačová
Rok dokončení: 2021
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,