Obrysy administrativní budovy Organica jsou na bývalém brownfieldu v Ostravě čím dál zřetelnější. Developer CONTERA dokončil základy a stavba, která bude šetrná k životnímu prostředí a pochlubí se inteligentními řídícími systémy, začíná růst do výšky.
Inteligentní administrativní budova Organica byla oficiálně představena v loňském roce. Dubnová tisková konference se věnovala především architektonické stránce pro-jektu. Kromě zástupců CONTERY, hlavního nájemce Tietoevry a ostravského magistrátu se jí proto zúčastnili i autoři ze studia Schindler Seko Architects.
Projekt odpovídá i potřebám společnosti Tietoevry, která po dokončení v druhém kvartálu 2023 obsadí zhruba dvě třetiny objektu a využije Organicu jako svou novou centrálu pro střední Evropu. Mezinárodní IT gigant počítá s tím, že část jeho zaměstnanců bude pracovat odsud a část na dálku a některá pracovní místa budou sdílená.
Organica roste na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina jako svébytný solitér. Půdorys připomíná čtyřlistou vrtuli nebo vesmírný modul, který na ploše přistál a roz-táhl se do všech stran. „Díky tomu, že budova nemusí výrazněji reagovat na okolní zá-stavbu, jsme mohli vytvořit symetrický půdorys, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení,“ přibližuje Ludvík Seko. Zaoblené budou i zelené plochy, které vzniknou v přilehlém parku.
„Území Karoliny značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Její postupný přerod v město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a dává mu novou funkci, například sousední památkově chráněné budovy Trojhalí, a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury. Existencí řady kdysi průmyslově využívaných či nezastavěných proluk k tomu má i skvělé dispozice. Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ uvedl Tomáš Macura, primátor města.
Organické tvary budovy se umně snoubí s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří skleněná okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu.
Návštěvníky Organicy, která usiluje o prestižní certifikaci BREEAM Excellent, přivítá designová recepce dominující prostorám v přízemí. Do budoucna je plánována i recepce virtuální, která umožní „odbavení“ návštěv bez nutnosti kontaktu s recepcí. O distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance se po-stará inteligentní systém. Organica bude schopna automatizovaně řídit ohřev a chlazení budovy dle ročního období a reagovat na změny aktuálního počasí, protože její součástí bude i meteostanice.
Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí sta-nice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení. Architekti počítají se systémem využívání dešťových vod na zálivku i střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.
Tisková zpráva, redakčně kráceno
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…