Se sedlovou střechou je to v současnosti většinou boj – jak ji provést konstrukčně, jak ji efektivně prostorově využít, a jaké proporce jí dodat, aby dům nepůsobil neohrabaně a těžce. Pokusili jsme se tu naše zažitá schémata a předem skeptický pohled trochu převrátit. Sedlová střecha tu není pouhým nostalgickým symbolem, ale stává se klíčovým motivem. Svým přesahem nad dlouhou západní fasádou vytváří kryté loubí, ochranu interiéru domu před nechtěným sluncem, a zároveň se tu pod ní dá za deště posedět na zápraží. Přesah střechy na štítových stěnách je úložným prostorem na dřevo (kola, nářadí atd.), respektive krytou terasou – pokračováním vnitřního prostoru.
Autor: 3+1 architekti
Nepodařilo se odehrát zamýšlené lehké napětí mezi konzervativním tvaroslovím s konkrétností známých materiálů a abstraktní kůží domu, kdy měly diagonální šupiny střešního pláště obalit též uliční fasádu. Nakonec je tu tedy obyčejný dům na okraji vsi.
Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička
Autor: 3+1 architekti
Projekt: 2017
Realizace: 2020
Plocha pozemku: 1699 m2
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: dům 250 m2, krytá terasa 35 m2
Obestavěný prostor: dům 930 m3
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…