Robinson’s run

Australský Robinson’s run vypráví příběh o tom, že nepřízeň přírodních živlů nemusí nutně znamenat konec, ale naopak nový impuls pro lepší začátek se zodpovědnějším přístupem k přírodě. Vzájemná spolupráce majitelů, architekta, interiérového designéra a poctivých řemeslníků vyústila v unikátní stavbu oceněnou pro svoje udržitelné a nadčasové řešení. 

Když na přelomu let 2019 a 2020 zasáhly ničivé požáry údolí Kangaroo Valley nedaleko městečka Budgong v Novém Jižním Walesu, oheň pohltil nejen rozsáhlou plochu australské buše, ale také cihlový dům ze 70. let. Hojně využívané víkendové obydlí se rázem proměnilo v neobyvatelnou hromadu sutě. Přestože následky požáru byly devastující a zbytek stavby musel být stržen, pro majitele se tato přírodní katastrofa stala nečekaným impulsem – postavili se výzvě a na místě původního objektu se rozhodli vybudovat zcela nový dům, na míru svým představám. Na rozlehlém pozemku, ohraničeném horou Mount Scanzi a národním parkem Morton, přibližně 125 kilometrů od Sydney, tak byly brzy zahájeny plány na budoucí mistrovské architektonické dílo. 

Od představ k realitě s ohleduplností k přírodě 
Majitelé ke spolupráci oslovili architekta Dominica Bennetta a jeho tým z architektonického studia Bennett Murada Architect. Při výstavbě trojpodlažního domu byl důraz kladen především na maximální využití recyklovaných a udržitelných materiálů. Součástí nově psaného příběhu tohoto místa se tak stala i nedávná zkáza – do stěn stavby byly použity staré kovové prvky a rozbité cihly z původního domu, ohořelé stromy z okolí byly opracovány a použity coby dřevěné trámy na terasu či pro stavbu příjezdové brány. Snaha o udržitelnost se v tomto projektu projevuje i ve výběru dalších stavebních materiálů. Mezi ty například patří dusaná zemina upotřebená pro výstavbu metr silných zdí ukotvujících dům k pozemku, kamenů, skla či betonu. Paleta použitých materiálů je záměrně volena tak, aby byla příjemná na dotek a umocňovala zážitky z australské buše. Pro běžný chod domu je pak v maximální míře využívána solární energie a dešťová voda. 

Udržitelnost do posledního detailu
V témže duchu vybíral tým architektů i interiérové vybavení. Kromě kvalitního dřevěného nábytku lokálně vyrobeného na míru muselo požadavek na udržitelnost splňovat například také dveřní kování. Do této stavby architekti zvolili kliky SOGUT z masivní mosazi od českého výrobce M&T. „V projektu, jako je tento, ve kterém je cíleno na smyslový zážitek, je důležitá interakce i s dveřním kováním. Nejenže by kliky měly vzhledově odpovídat materiálové paletě celé stavby, ale důležité je jejich kvalitní konstrukční zpracování, aby se ovládaly bez jakékoli námahy. Klika SOGUT s přirozenou mosaznou patinou splňuje obojí,“ říká za celý tým architekt Dominic Bennett z architektonického studia Bennett Murada Architects. 

Architekti si kliky vyhlédli v showroomu Two Tease Architectural Hardware. Oslovil je příběh M&T, ergonomický tvar kliky a navíc i struktura a vlastnosti masivní mosazi, která je nejen udržitelným a vysoce kvalitním materiálem pro výrobu klik, ale v současné době se osvědčila také pro své praktické antimikrobiální schopnosti. 

Pro maximální propojení 
Dům se rozprostírá na třech úrovních v souladu se spádem země. Ve spodním patře, které je částečně zapuštěné do svahu, se nachází společenská místnost s televizí a samostatná herna pro zabavení dětí i dospělých. Do středu domu architekti umístili prostornou kuchyni s jídelnou a obývací částí doplněnou otevřeným krbem a velkými otočnými skleněnými okny, které rámují výhled ven. Jelikož charakter prostředí, ve kterém je dům situovaný, přímo vybízí k maximalizaci propojení interiéru s exteriérem, architekti vybavili velkoformátovým zasklením také všechny ložnice. Ty tak skýtají dechberoucí výhledy na okolní hory a křovinaté porosty obnovené po nedávných požárech. Jedinečné panorama se pak rozprostírá za okny hlavní ložnice, která se nachází ve vyvýšené úrovni nad zbytkem domu. K venkovnímu vyžití slouží dva velké kryté prostory s vestavěným grilem, bazén, vířivka i venkovní ohniště, které umožňuje stolování přímo pod širým nebem. 

Pro svoji udržitelnost a nadčasový design získal Robinson’s run ocenění Australian Interior Design Awards 2022 a vyznamenání Houses Awards 2022.

Název: Robinson’s Run
Lokalita: Austrálie, Nový Jižní Wales, Budgong
Rok realizace: 2022
Dodavatelé:
Stavební firma:
Buildline 
Dveřní kování: M&T, kliky Sogut
Architektonické studio: Bennett Murada Architects, www.bennettmurada.com.au
Týmm: Dominic Bennett, John Wilkin, Paul Barton, Sarah Canavan

podle podkladů společnosti M&T
Foto: Brett Boardman pro M&T

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*