Rekonstrukce Grossmannovy vily situované v ulici Na Zapadlém byla zahájena v listopadu roku 2021. V uplynulých měsících proběhly demoliční práce, odkrývání jednotlivých povrchů. Krom dřevomorky ale stavbaři v průběhu rekonstrukce nalezli i zajímavosti, historické malby, které budou následně restaurovány. V budově nyní pokračuje restaurování štuků, některé z nich byly pokryty několika vrstvami často nevhodných nátěrů. Zahájena byla instalace nového topení. A restaurovány budou i vitráže či prvky dřevěného nábytku, který se dochoval ve značné míře, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště. Suterén vily skrývá také neobyčejný kotel ETNA 351 pro ohřev vzduchu teplovzdušným vytápěním, který se rovněž dočká obnovy, nicméně k vytápění domu již užíván nebude. Obnova vily probíhá pod dohledem památkářů, záměrem je vrátit budově její architektonickou hodnotu a zachovat původní prvky pouze s minimálními zásady do stavby.
Takřka stoletá vila má za sebou pohnutou minulost. Náleží k nejvzácnějším budovám regionu. Při svém dokončení v roce 1923 vzbudila stavba značnou pozornost, dle Ostravského deníku náležela k „nejkrásnějším v Moravské Ostravě a její zařízení bylo přímo pohádkové.“ Jako své rodinné a firemní sídlo ji navrhl František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Spolupráce Grossmanna a Fialy skončila v roce 1918, firma pak přináležela Grossmannovi. Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Průčelí stavby se honosilo nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Unikátní je také dřevěná kruhová vyhlídka v půdním prostoru, přístupná po vřetenovitém schodišti, ze které stavitel shlížel na město. Precizně odvedenou práci stavitele při výstavbě domu dokládají i stavební detaily, ať už šlo o různé olištování i na půdě a ve sklepě a mnohé další.
Honosnost stavby pak nejen její velikost, stavba skýtala desítky místností, zimní zahradu nevyjímaje, ale také vybavení, v podobě okenních vitráží, reliéfů, dřevěných prvků, sloupů s iónskými hlavicemi, obrazů i prvků venkovních. Dům obklopovala zahrada, která při trávení volného času nabízela obyvatelům altány, pergoly, kašnu, bazén a místo dotvářely exotické dřeviny i sochy. Vilu však stavitel obýval pouhých deset let. Hospodářská krize a finanční problémy přivedly Grossmanna v roce 1933 k rozhodnutí spáchat sebevraždu. Dům byl poté prodán a upraven dle potřeb nového majitele. Později, v 60. letech byl objekt využit jako školské zařízení, mateřské škola a následně také školní družina. Budova pak neodvratitelně chátrala. Při cestě za záchranou byla stavba nejprve nabídnuta soukromým investorům, následně bylo přistoupeno k záchraně objektu městem.
Záměrem města je do vily opět vrátit každodenní život. Výjimečnost architektonických prvků by měli mít možnost lidé obdivovat při prohlídkách, vila opět nabídne ubytování v původních pokojích či prostory k různým společenským a kulturním akcím.
Tisková zpráva
Foto: Adolf Horsinka
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…