Fotogalerie ke článku (1)
Pafcal
Japonská skupina Suntory Ltd. představila novinku v podobě umělé zeminy, která je ve srovnání s přírodní hlínou mnohem lehčí a pórovitější a může dobře posloužit k pěstování rostlin na střechách domů. Díky ní a vegetaci by se mohl osvěžit vzduch ve velkoměstech. Informovala o tom agentura AFP.
Výrobci tvrdí, že 450 gramů jejich novinky nazvané Pafcal dokáže absorbovat stejné množství vody jako kilogram skutečné zeminy. Na střechách domů v ní s úspěchem roste nejen trávník, ale také rostliny s většími listy, což účinně snižuje teplotu uvnitř staveb.
Střecha pokrytá umělou zeminou je až o deset stupňů studenější než holá krytina, tvrdí výrobce, který byl dosud spojován především s výrobou piva a lihovin.
V Tokiu žije 12 milionů obyvatel, ale město má jen málo zelených ploch. V parném létě pracují naplno klimatizační zařízení ve většině domů. Na nově postavených výškových budovách musí být už několik let povinně zelené plochy, což je ale vzhledem k přísným statickým požadavkům těžké dodržet. Kvůli velkému riziku zemětřesení statické předpisy v Japonsku velmi zásadně omezují zátěž střech i stěn.
Zdroj: Zpráva ČTK 25.2.2008
MOC DOBRÝ, AŽ VÝBORNÝ
Tohle je perfektní věc, to jim v dobrém závidím!
Takové časopisy umí být velmi užitečné, díky jednomu podobnému jsem se dozvěděl o cihlách Heluz a hodně mi to pomohlo,…
Ta doživotní záruka, to už je něco! Super! A dům je nádherný!
Bazén, knihovna, kuchyně, ateliéry, venkovní hřiště?