Čtyři objekty tvořící Timber Praha byly podle původního návrhu studia Casua koncipovány jako betonové. Kvůli orientaci na ekologické budovy s důrazem na obnovitelnost a nízké emise CO2 developer UBM Development Czechia projekt předělal na dřevostavby.

U Timber Praha se emise CO2 ve srovnání s tradiční stavbou snížily až o 60 % a díky prefabrikované výrobě dřevěných prvků byla stavba rychlejší. U dřevostaveb je nutná detailní dokumentace, stavební prvky se připravují na výrobních linkách a na místě se pouze smontují. V projektu jsou také instalovány prefabrikované koupelny.

Základy a suterény domů jsou železobetonové. Nadzemní část tvoří dřevostavby, nosnou konstrukcí je masivní deskový systém, panely z křížem vrstveného dřeva CLT jsou použité na nosné vnitřní stěny, stropy a balkony i výtahovou šachtu. Podlahy na dřevěných stropních panelech mají tloušťku 170 mm. Stropní CLT panely jsou z horní strany opatřeny fólií, která je chrání před povětrnostními vlivy během přepravy i montáže. Zároveň ve skladbě podlahy zajišťuje funkci separační a pojistné vodotěsné fólie. Na ní je těžký násyp 60 mm, kročejová izolace tloušťky 30 mm s nízkou dynamickou tuhostí a betonová mazanina tloušťky 65 mm s podlahovým topením a chlazením.

Nosné stěnové panely mají tloušťku 140 mm, nenosné ztužující 100 mm. Tloušťka stropních panelů činí 200 mm, střešních 180 mm, u menších rozponů jsou stropní panely tloušťky 180 mm a střešní 160 mm. Pro dosažení požadovaných hodnot vzduchové a kročejové neprůzvučnosti jsou klíčové spoje prvků vypodloženy elastomerovými izolačními pásy v kombinaci s kotevními prvky v akustickém provedení.

Nosná dřevěná konstrukce fasádních stěn má sloupkovou rámovou konstrukci, kde jsou použity sloupky KVH 60 × 200 mm, důvodem byla snaha dosáhnout menší celkové tloušťky fasádní stěny a nižších nákladů. Na vnitřních stěnách je dřevo obloženo sádrokartonovými předstěnami kvůli vedení elektrorozvodů a také z požárních a akustických důvodů.

Tepelný komfort v projektu zajištují reverzibilní tepelná čerpadla. V létě ze zemních vrtů odebírají chlad a předávají ho stejně jako teplo přes akumulační zásobníky do systému podlahového topení/chlazení. Regulace teploty v každé místnosti zabezpečí samostatný prostorový programovatelný termostat.
Autorská zpráva, vyšlo v časopise Stavba 3/2024
Místo stavby: ulice Nekonečného a Ujgurská, Praha-Řeporyje
Autoři: UBM Development Czechia (změna na dřevostavbu, dokumentace změny stavby a dokumentace pro provedení stavby)
Autoři původní studie projektu pro stavební povolení: Casua (návrh s nosnou konstrukcí z železobetonu)
Zastavěná plocha: 2 698 m2
Hrubá podlažní plocha: 6 150 m2
Plocha pozemku: 4 993 m2
Obestavěný prostor: 25 220 m3
Realizace: březen 2023 – září 2024
Foto archiv UBM

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,