Navzdory stoletému časovému rozdílu mezi architekturou původního objektu a architekturou přístavby se minulost a současnost prolíná přirozeně, a to zásluhou ideové linky i použitých materiálů, mj. i hliníkových systémů, které obnovily výkladní skříň v původním objektu a zároveň vytvořily prosklenou fasádu novostavby.
Nový příběh se začal psát po sto letech
Díky své poloze v bezprostřední blízkosti hlavního náměstí a kostela Všech svatých patřila ulice Nádražní vždy k těm frekventovanějším, v minulosti tudy proudily davy lázeňských hostů. Někdejší dřevěnici z 19. století na rohu náměstí nahradila v roce 1910 zděná stavba v secesním stylu, kterou si nechala postavit rodina pozdějšího starosty Jindřicha Chumchala, stavbu realizovali místní stavitelé Barabáš a Bajer. Přízemí bylo koncipováno pro obchodní a dílenský (textilní) provoz, patro sloužilo k bydlení. Vila měla tradiční totalitní osud – konfiskaci a následné vrácení v restituci potomkům ve stavu vyžadujícím nákladnou rekonstrukci…
Do proluky architekt umístil soudobý skleněný objekt, který původní dům rozšířil o užitnou plochu pro komerční a možná jednou i obytné využití s terasou a výhledy na město. Ve dvorní části vznikla z pohledového železobetonu jednopodlažní hmota krytých parkovacích stání, garáže a „vstupní brány“. Tato hmota propojuje dům s kostelní zdí a vymezuje tak zadní dvůr. Přízemí už opět ožilo obchodním ruchem, ve druhém nadzemním podlaží a podkroví byly vytvořeny prostory pro služby či kanceláře.
S respektem k historii
V rámci revitalizace původního objektu byla stavba staticky zpevněna, proběhlo doplnění štukových prvků, obnovení a doplnění ozdobných barevných vlysů, výměna velké části hrázdění a rohové věžičky, obnova a doplnění verandy, byl realizován nový měděný střešní plášť… Uvnitř objektu byly udělány nové železobetonové stropy a vybudován výtah, současně byla spousta prvků repasována, nebo byly vyrobeny repliky – např. historické dlažby, zábradlí, barevné skleněné okenní tabulky, vlysové podlahy, vnitřní dveře, kliky, prostě každý detail… Vznikly také dvě prosklené „vitríny“ v podlahách, které zdůrazňují původní stavební prvky – nasvícené klenby sklepa či dřevěný vějíř tvořící podlahu věžičky.
Autor: Karel, Janča, janca
architect
Zastavěná plocha: 353,3 m2
Užitná plocha: 672,9 m2
Výplně otvorů: okenní, fasádní a dveřní hliníkové systémy Schüco FW 50+SG a Schüco AWS/ADS 75.SI s tepelněizolačními trojskly, realizační firma DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Dodavatel stavby: H+K stavitelství s.r.o.
Foto: Jakub Sobotka, archiv janca architect
Zastavěná plocha: 353,3 m2
Užitná plocha: 672,9 m2
Výplně otvorů: okenní, fasádní a dveřní hliníkové systémy Schüco FW 50+SG a Schüco AWS/ADS 75.SI s tepelněizolačními trojskly, realizační firma DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Dodavatel stavby: H+K stavitelství s.r.o.
Foto: Jakub Sobotka, archiv janca architect
Tisková zpráva, upraveno a kráceno
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,