Jak státy pomáhají při modernizaci budov? Cílem Evropské unie je dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Z toho důvodu členské státy realizují četné programy podporující energetickou renovaci existujících budov. Uvádíme několik zajímavých příkladů z různých států EU.
Česko: Program Nová zelená úsporám Jedná se o vlajkový český program, který se zaměřuje na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Zahrnuje snižování energetické náročností, výměnu vysokoemisních zdrojů vytápění a zvyšování využívání obnovitelných zdrojů energie. Nabízí také dotace na další opatření prospěšná pro životní prostředí, jako jsou nabíječky elektromobilů, nebo výsadba městské zeleně. Běží od roku 2014 a bonifikuje investice přinášející vyšší úspory energie. V roce 2021 došlo k navýšení dotace, byly zavedeny bonifikace za kombinaci různých modernizačních opatření.
Francie: Program MaPrimeRénov‘ Sérénité Tento program je součástí šířeji zaměřeného, zastřešujícího programu MaPrimeRénov a nahradil program Habiter Mieux Sérénité. Zaměřuje se na řešení problému energetické chudoby a mohou jej využívat žadatelé, kteří splňují stanovená příjmová kritéria. Podle výše příjmů příjemce dotace pokrývají 35–50 % celkových realizačních nákladů. Program podporuje také renovace budov nejnižších energetických kategorií a nabízí bonifikaci za jejich zlepšení na nejvyšší standard.
Německo: Program Bundesförderung für effiziente Gebäude (BEG)
Tento program, který běží od začátku roku 2021 a spojuje více než 10 předchozích iniciativ, je určený pro širokou škálu různých subjektů – vlastníky nemovitostí počínaje a neziskovými organizacemi konče. Člení se na kategorie určené pro obytné budovy, nebytové budovy a speciální projekty. Nabízí podporu ve formě přímých dotací nebo půjček s dotací na splátky. Klíčovým znakem je to, že míra dotace se zvyšuje spolu s úrovní energetické efektivity dosažené po rekonstrukci. Je možné získat úhradu až 50 % způsobilých nákladů a maximálně 75 tis. EUR.
Nejdůležitější trendy v oblasti energetické renovace budov Klíčové trendy v oblasti energetické renovace budov se soustřeďují na využívání pokročilých stavebních materiálů. Díky moderním technologiím výroby hliníkových okenních profilů a izolačním materiálům, které jsou v nich používány, dosahují tyto výrobky vysokou tepelnou izolaci. V případě použití vhodných nízkoemisních skel se hliníková okna, dveře a fasády úspěšně uplatňují v nejnáročnějších budovách z hlediska energetické úspornosti, včetně pasivních. Dalšími konstrukčními přednostmi hliníku jsou: nízká hmotnost, šetrnost k životnímu prostředí, snadné obrábění, vytříbený design, vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům a požární odolnost.
Příkladem stavby, u které byly použity hliníkové otvorové výplně, je Rezidence Jičínská – výjimečný projekt renovace známých kasáren Tomáše Garrigua Masaryka. Tato budova si udržela charakteristický palácový architektonický ráz, díky němuž získala zpět svůj původní lesk. U této stavby byl použit rámový systém Aluprof MB-86N, který díky pokročilým izolačním materiálům nabízí velmi dobré parametry tepelné neprostupnosti. Druhým použitým řešením je systém MB-70HI se zvýšenou tepelnou izolací, který významně zvyšuje energetickou efektivitu této budovy.
Dalším příkladem je vlakové nádraží v Havířově, kterému hrozila demolice, ale v současnosti bylo přeměněno na sportovně-společenské centrum. Při realizaci tohoto projektu se podařilo zachovat mnoho původních prvků v bruselském stylu. Aby budova plnila svou novou sportovně-společenskou funkci, bylo nutné především vyměnit prosklenou fasádu a střechu. To se podařilo díky moderním hliníkovým okenním a fasádním systémům firmy Aluprof (mj. sloupko-příčková fasáda s vysokou tepelnou izolací ze systému MB-SR50N), u nichž se podařilo zachovat charakteristickou decentní profilaci rámů. Hliníková okna, dveře a fasády splňují přísné požadavky bezpečnostní třídy RC3. Byla použita okna s izolačními trojskly, díky kterým se zvýšila úspora tepla v celé budově.
Systémy Aluprof jsou plně v souladu se současným trendem renovace budov a obnovování jejich někdejší krásy moderními prostředky. Mezi tyto stavby patří mj. hotel Zlatý Kľúčik (Slovensko) nebo Správa přístavu v Hamburku (Německo). U první uvedené budovy byl použit mj. systém MB-Industrial, u něhož je možné realizovat otevíravá a fixní okna s vertikálními, horizontálními nebo šikmými příčkami na sklech. Tyto konstrukce se vyznačují charakteristickým tvarem při pohledu zvenčí, díky čemuž bylo možné nahradit stará ocelová okna tak, aby nedošlo ke změně vnějšího vzhledu budovy. Použití tepelně izolovaných systémů u rekonstruované budovy zajišťuje větší ochranu před únikem tepla okenními výplněmi. Možnost ohýbání okenních profilů pak dovoluje realizovat různé typy obloukových konstrukcí.
Pozornost si zaslouží také budova Valentine Place v londýnské čtvrti Waterloo. Jedná se o impozantní kancelářský prostor s plochou 3 tis. m2. Projekt, který navrhl ateliér Stiff + Trevillion Architects, předpokládal zachování fasády někdejší pekárny z edwardovského období, která se nacházela na rohu ulic Valentine Row a Webber Street. Sedmipodlažní budova se vyznačuje charakteristickou fasádou a stylovým interiérem. Viditelný betonový skelet fasády je doplněn hliníkovými prvky a skleněnými výplněmi. Byla použita hliníková okna profilové řady MB-70HI Industrial a MB-70, která zajišťují dokonalou tepelnou a zvukovou izolaci. Díky použití ekologických materiálů a technologií a splnění náročných standardů energetické efektivity a šetrnosti k životnímu prostředí získala tato stavba mnoho ocenění a také certifikát BREEAM na úrovni Excellent.
Let’s build a better future
Významné snížení spotřeby energie a emisí skleníkových
plynů, nižší účty za energii pro obyvatele a firmy, ale také zvýšení
životního komfortu a zlepšení pracovních podmínek uvnitř budov – díky těmto
faktorům se energetická renovace stávajících budov stává jedním ze základních
opatření v oblasti udržitelného rozvoje. Je to také krok vedoucí k naplnění
globálních cílů v oblasti snižování emisí a boje proti změnám klimatu.
www.aluprof.com
Tisková zpráva
www.aluprof.com
Tisková zpráva
Pokud zvolíš správný materiál a využiješ službu na založení první řady, tak se fakt není čeho bát. A kdybys přece…
Jenom první šár? Postačí to? A co když pak vzniknou nějaké komplikace nebo něco?
Zatím jsou na nástupišti ve stanici Bubny dva nové stromy, viz 23. a 25. fotka v galerii. Díky za podnět,…
Ano, samý beton a dešťová voda do kanálu !
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…