Dominantou jednopodlažní nízkoenergetické dřevostavby umístěné mezi vysokými stromy v osadě Kersko je ocelový kruhový horizontální prstenec. Rodinný dům je zhmotněnou společnou vizí majitelů a studia hipposdesign.

Základní myšlenkou bylo vytvořit nové místo pro bydlení, které bude stírat rozdíly mezi interiérem a exteriérem. Vzhledem k charakteru území tvořeného rovinným pozemkem se vzrostlým lesem bylo cílem zachovat atmosféru oblasti a dům jí nenásilně přizpůsobit. „Od počátku jsme si uvědomovali sílu lokality a nechtěli jsme jí stavbou konkurovat. Dům měl naopak vyvolávat dojem, že už na pozemku nějakou dobu stojí,“ uvádí architekt Radim Babák, jeden z autorů projektu. Důraz tak byl kladen nejen na absenci okázalosti a zbytečné exhibice, ale také na použití výhradně přírodních materiálů, převážně z lokálních zdrojů. Dům pak architekti ponechali záměrně bez povrchové úpravy, aby mu finální podobu vtiskla sama příroda. Vlivem povětrnostních podmínek bude jeho vnější vzhled v průběhu času měnit barevné spektrum, čímž se postupně stane přirozenou součástí lesa.

Majitelé už za sebou měli osobní zkušenost se stavbou svého prvního domu, takže přesně věděli, co od nového bydlení očekávají. Zásadní vliv na hlavní dispoziční rozvržení domu mělo jedno z jejich přání – vytvořit samostatný prostor pro jejich dcery s rodinami, které je pravidelně navštěvují. Z tohoto důvodu je dřevostavba tvořená dvěma na sobě nezávislými obytnými jednotkami, které využívají společné polouzavřené atrium. Spojuje je také plochá, zateplená střecha, jejíž sklon směřuje do odtokových žlabů vedoucích do zásobníku na dešťovou vodu. Na ní je umístěna technologie fotovoltaiky, která zachycuje sluneční paprsky procházející korunami stromů.

Hlavní výraz domu dodává pravoúhlý modřínový, pohledově přiznaný skelet s horizontálním ocelovým prstencem ve tvaru kruhu, který konstrukční rastr celé stavby uzavírá. Jeho přenesením na zem a následným vyplněním kameny s vegetací docílili architekti optické iluze kruhového domu. Prstenec tvoří dvanáct jednotlivých segmentů, které jsou k dřevěné konstrukci domu kotvené tak, aby měly dostatečnou dilataci pro jejich přirozený pohyb způsobený teplotními rozdíly v jednotlivých ročních obdobích. Pod ocelovým prstencem se kromě obou budov nachází hlavní terasa zajišťující majitelům značné soukromí, jelikož je ukryta uprostřed celého komplexu v zákoutí pravoúhlých konstrukcí, a další tři menší terasy. Součástí polouzavřeného atria je i instalovaná exteriérová sprcha, kterou majitelé využívají v průběhu celého roku.

Z jihovýchodu vede pod kruhovou konstrukcí k centrální terase příchodová cesta směřující ke vstupu do hlavní budovy. Už první krok do interiéru odkrývá, co od něho lze očekávat – vzdušnost, jednoduchost a transparentnost. I zde je v celém prostoru pohledově přiznaný skelet, pro který bylo na rozdíl od exteriéru využito smrkové dřevo. Již ze zádveří pokračuje do kuchyňského a jídelního prostoru litá cementová podlaha, kterou architekti využili také v koupelnách s toaletami a v celém objektu určeném hostům. Do jídelního a kuchyňského prostoru hlavní budovy lze však vstoupit nejen ze zádveří, ale také přímo z centrální terasy, a to díky velkoformátovému dřevěnému HS portálu opatřenému termoizolačními trojskly. Touto okenní sestavou sahající přes celou šířku prostoru jídelny propojené s kuchyní prostupuje do místnosti po celý den z jižní strany slunce. Právě na práci s denním světlem i stínem architekti kladli při návrhu velký důraz. „Slunce do domu vstupuje z východu do ložnic, z jihu pak celý den prozařuje kuchyň, jídelnu, koupelny a samotné atrium, a do hlavní obytné místnosti pak směřuje ze západu,“ vysvětluje spoluautor projektu architekt Ondřej Tobola.

Samotný prostor kuchyně harmonicky zapadá do jednoduchého konceptu celého interiéru. Působí nenápadným, minimalistickým dojmem. Přestože využívá nejmodernějších technologií, zbytečně na sebe nijak neupozorňuje. To umožňují kuchyňská dvířka, která lze zalomit do vnitřního prostoru kuchyně, čímž se celý její prostor otevře. V případě potřeby je ale možné zase vše jednoduše pohledově uzavřít. Po pravé straně kuchyňského koutu se nachází nosná ocelová konstrukce pro uskladnění dřeva, jejíž součástí je i samotný krb. Za krbem je schovaný prostor, který majitelům slouží současně jako sklad a technická místnost.

Po levé straně kuchyně se nachází prosklená fixní stěna a další z mnoha možných vstupů do interiéru. Na jídelnu pak navazuje hlavní obytný prostor, ve kterém litá cementová podlaha přechází v olejované dřevěné masivní dubové lamely s přiznanou fasetou od firmy Podlahy Šesták. Přechod mezi oběma typy podlah je přitom v duchu celého konceptu stavby pohledově přiznaný. I v tomto hlavním obytném prostoru byl kladen důraz na dostatečný přístup přirozeného denního světla a zároveň na optické propojení interiéru s exteriérem.

Vedle velkoformátového okna otevírajícího pohled na centrální terasu vedou z hlavní obytné místnosti dveře do soukromých prostorů majitelů. Architekti zde dbali na jasné definování zón na společenskou a soukromou. Předělem mezi nimi je přístupový koridor k šatním skříním, k samostatné koupelně s toaletou a ložnici. Tento prostor zároveň cíleně pracuje s akustikou – případný hluk z audia z hlavní obytné místnosti není v ložnici vůbec slyšitelný. Celý dům využívá moderní technologie, jako například inteligentní ovládání a regulace vytápění a osvětlení, které je v interiéru řešeno černými LED reflektory osazenými na lištách v pohledovém skeletu, v kombinaci s LED pásky sloužícími převážně pro nepřímé osvětlení.
Tisková zpráva
Autoři hipposdesign / Radim Babák, Ondřej Tobola
Projekt 2019
Realizace 2023
Lokalita osada Kersko, obec Hradištko u Sadské, Středočeský kraj – Nymburk
Dveřní kliky: M&T, kování NOVA
Obytná plocha celkem: 166 m2, z toho hlavní budova 138 m2, hosté 28 m2
Zastavěná plocha: 224 m2
Foto Filip Šlapal

Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.