Rekonstrukce a dostavba dvorních křídel Nového proboštství od Studia acht vychází z konceptu otevření dvora veřejnosti. Vznikl nový prostor, doposud nepřístupný, který umožňuje návštěvníkům výhledy na Jelení příkop a Míčovnu v Královské zahradě.

Návrh vzešel z vyzvané soutěže z roku 2016. Žádný jiný dvůr na severní parkánové hradbě Hradu není veřejně přístupný. Ve dvoře vznikly dvě přístavby v místech původních hospodářských stavení. V obou jsou gastroprovozy. Oprava původního Nového proboštství probíhala z většiny v restaurátorském režimu, s drobnými úpravami dispozic, které zajistily větší vzdušnost a otevřenost budovy a odstranily pozůstatky kasáren.

Architektonickým záměrem byla v první řadě památková obnova historické budovy zčásti řešená jako rehabilitace jejích interiérů i exteriérů s evokací podoby z doby vzniku objektu v závěru 19. století. Budově se navrátilo původní určení, administrativní provoz církevních institucí, zejména Metropolitní kapituly u Sv. Víta.

„Poté, co jsem si opravdu užil rekonstruovaného Mockera, jsem vešel do zcela jiného světa na dvůr a znejistěl jsem. Vnitřně jsem se ujišťoval, zdali jsem pořád v severní frontě Pražského hradu. Po levé i pravé straně jsou novostavby obložené kamenem. Tato nově postavená křídla na sebe přebírají tvar původních stavbiček stájí a kočárovny.“ Z recenze Marka Jana Štěpána, vyšlo v časopise Stavba 2/2024.

Koncept obnovy je charakterizován volbou trvanlivých a nadčasových materiálů v symbióze původní a moderní barevnosti. Na historických dveřích a oknech byly obnoveny fládrované povrchy, dlažby byly doplněny v odpovídajících formátech a vzorech, dřevěné a parketové podlahy byly repasovány, resp. rekonstruovány. Nové konstrukce, jako jsou například skleněné příčky, byly navrženy soudobě, ve střídmém, materiálově kvalitním a nadčasovém řešení.

V historické stopě původních hospodářských stavení byly zbudovány dvě nové dvorní přístavby s komerčním využitím vázaným na turistickou návštěvu areálu Hradu. V nových objektech jsou určujícími materiály kamenné obklady z vyhnánovského pískovce, decentní dlážděné a dřevěné podlahy a prosklená fasáda se subtilními ocelovými rámy.

Dalším zásadním počinem je rehabilitace dvorní zástavby. Na severní straně dvora na hraně parkánové hradby je v místě zamýšleného Mockerova altánu osazen objekt kamenné vyhlídky s kašnou. Kašna je řešena v kombinaci mrákotínské žuly a litého bronzu. Dvůr je nově zadlážděn žulovou dlažbou z lomu Březinka.
Autorská zpráva
Místo stavby: Pražský hrad, Praha
Autoři: Studio acht / Václav Hlaváček, Mikuláš Wittlich, Barbora Janů, Pavel Jakoubek
Spolupráce: Jan Zima
Investor: Metropolitní kapitula u Sv. Víta v Praze
Užitná plocha: 1789 m2, historická budova 1477 m2, přístavba východní 77 m2, přístavba západní 88 m2, dvorní suterén 147 m2
Plocha pozemku: 1249 m2
Projekt: 2016–2020
Realizace: 2020–2023
Foto: Tomáš Slavík

"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA