Ostrava má novou plochu s mokřady a tůněmi

Relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a nepřístupný veřejný prostor se proměnil v lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.

Ostrava má novou plochu s mokřady a tůněmi, autorky ZAKA22, zdroj Magistrát města Ostravy

Byl to městský obvod Hrabová, který se rozhodl zadat řešení neutěšené plochy krajinářkám Magdě Cigánkové a Petře Lindovské z ateliéru ZAKA22. Navrhly jak nové tůně, tak rozličné přístupové trasy napříč mokřadem, díky kterým budou moci lidé trávit čas v lůně přírody. Nezanedbatelným benefitem projektu je podpora biodiverzity. Náklady na projekt dosáhly 7,2 milionu korun s DPH a dokončen byl v těchto dnech, město poskytlo necelých 5 milionů korun. Realizátorem byla společnost Ostravské lesy a zeleň.

V místě byl proveden dendrologický průzkum, a následně bylo kvůli špatnému stavu pokáceno 17 stromů a také náletová vegetace. Realizovány byly terénní úpravy, čtyři stávající tůně byly pro stabilizaci vodní hladiny po nejdelší část roku prohloubeny a další tři tůně byly vyhloubeny nově. Vzniklé tůně jsou propojeny novou cestní sítí, která vede většinou 30 cm nad terénem. Nové stezky jsou vyrobeny z pororoštů, které časem prorostou mokřadními rostlinami a stezka tak splyne s přírodou.

Pro pohyb v mokřadech byly udělány i pěšiny a povalové chodníky, které k relaxaci doplnila dřevěná mola, lávky a vhodný mobiliář z přírodních materiálů – sedací prvky, lavičky a celé spektrum herních prvků. Kolem povalových chodníků jsou situovány edukační prvky, dřevěné cedule s obrázky fauny i flóry s popisky a jmenovkami jednotlivých druhů.  Nechybí ani vodní hrátky, tvořené soustavou koryt, Archimedův šroub, domečky nebo dřevěné houby, vážka či ježek. Svůj příbytek najdou v území brouci, netopýři, ptáci a další živočichové.

Vegetace je navržena k podpoře druhové rozmanitosti rostlin v území. Vysazeno bylo 14 nových listnatých stromů, olše lepkavá a hloh obecný. Nově vzniklo 194 m² záhonů cibulovin – narcisů, dále medvědí česnek i ladoňky. Celkový počet cibulovin je 2460 kusů. Keře slouží jako pohledová bariéra území od rušné silnice Paskovská a bytových domů. Keřové záhony jsou z domácích druhů dřevin, např. ptačí zob obecný, brslen evropský, krušina olšová a růže šípková.

Tisková zpráva, kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*