Přednáška: Ivo Klimeš, architekt divadel

V MAPPA Ostrava bude v galerii Za výlohou přednášet 9. prosince architektka Eva Špačková. Tématem budou práce architekta Ivo Klimeše, který se specializoval na divadelní budovy a kulturní stavby. Zemřel letos v září ve věku 93 let. 

Ivo Klimeš, architekt divadel, foto Jiří Žižka, zdroj MAPPA

Ivo Klimeš se narodil v Opavě v roce 1932 a vystudoval architekturu v Brně v ateliéru u Bohuslava Fuchse. Po absolutoriu odešel do ostravského Stavoprojektu, kde pracoval až do roku 1990. Byl členem Svazu architektů ČSSR, v roce 1970 byl vyloučen. Stal se zakládajícím členem Obce architektů a České komory architektů (č. autorizace 81).

Ivo Klimeš, architekt divadel, foto Roman Polášek, zdroj MAPPA

MAPPA, Za výlohou, Nádražní 17, Ostrava
Přednáška v úterý 9. 12. 2024 od 17:00
Vstup volný

V Klimešově tvorbě hrála významnou roli jeho generační příslušnost k vlně mladých progresivních poválečných architektů, mezi nimiž se vyhranil jako zcela svébytný tvůrce, zejména divadel a staveb pro kulturu. Pro profesní dráhu architekta Klimeše byla charakteristická úspěšná účast v mnoha architektonických soutěžích na divadelní stavby. Tyto soutěže obecně přinesly progresivní návrhy variabilních divadelních prostorů umožňující nové inscenační postupy.

Ivo Klimeš, architekt divadel, foto Roman Polášek, zdroj MAPPA

Architektura divadel Ivo Klimeše vytvořila nový prostor pro další umělce a navazující profese (režie, herectví, scénografie, výtvarné umění). Přirozenou součástí Klimešovy tvorby byla spolupráce s výtvarnými umělci, jejichž díla tvoří nedílnou součást většiny jeho staveb. Výrazná modelace ale současně citlivost a uměřenost formy a důraz na práci s vnitřním prostorem jsou rovněž charakteristickým rysem architektovy práce inspirované Alvarem Aaltem a Hansem Scharounem. V roce 1968 získal první místo v soutěži na nové divadlo v Mostě. Jako vítěz soutěže pracoval na projektu novostavby tohoto divadla, dokončeného v roce 1985, které se stalo jeho nejvýznamnějším dílem.

Ivo Klimeš, architekt divadel, foto Roman Polášek, zdroj MAPPA

Pro architekta Klimeše byla vždy charakteristická kultivovanost, talent, vytrvalost a píle, díky nimž se dokázal prosadit mimo hlavní architektonická centra a vytvářet mimořádné kulturní stavby, které dodnes slouží svému účelu. K významným aspektům architektova celoživotního díla patří i skutečnost, že velká část jeho staveb vznikla po vítězství v architektonických soutěžích, kdy opakovaně prokazoval kvalitu své práce bez ohledu na společenskopolitickou situaci a přízeň mocných. Jeho stavby jsou přes nepochybně moderní charakter vždy uživatelsky velmi příjemné, nadčasové a v harmonii s místem, ve kterém stojí. V současnosti již stačily osvědčit svoji hodnotu a staly se neopomenutelnou součástí kulturního dědictví.

Doc. Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D., Katedra architektury Fakulty stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava. Architektka a vysokoškolská učitelka, členka České komory architektů. Vyučuje na katedře architektury FAST VŠB-TUO. Vedle akademické práce na univerzitě a vlastní praxe o architektuře píše a přednáší pro veřejnost. Zaměřuje se na architekturu 2. poloviny 20. století. Společně s Lenkou Popelovou v roce 2014 připravila knihu o architektu Ivo Klimešovi Svět architektury a divadla.

Anotace

Ivo Klimeš, architekt divadel, foto Roman Polášek, zdroj MAPPA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*