Fotogalerie ke článku (1)
Grabštejn (zdroj: Grabštejn, foto: Rudolf Ropek)
Při velké rekonstrukci památky objevili archeologové zbytky po dvou hradbách, o nichž se dosud nevědělo.
Více než 700 let starý hrad Grabštejn byl ve 14. století o mnoho větší, než si odborníci mysleli. Při velké rekonstrukci památky objevili archeologové zbytky po dvou hradbách, o nichž se dosud nevědělo. ČTK to řekl kastelán Jan Sedlák.
Při záchranném průzkumu v místech, kde se památka rekonstruuje, našli archeologové kromě jiného zasypanou dělovou kouli. "Pochází ze středověku a na Grabštejn přiletěla pravděpodobně při obléhání hradu. Díky záchrannému průzkumu jsme však především zjistili nové informace o Grabštejně a o životě na něm," konstatoval Sedlák.
Na obnovu Grabštejna věnovalo ministerstvo kultury přes 50 milionů korun. Hlavní práce začaly loni a potrvají do konce příštího roku, kdy skončí restaurování renesanční kaple sv. Barbory.
"Restaurátoři nejprve prosvěcují povrch zdí v kapli infračervenými lampami a pak opatrně snímají a odmývají povrchové vrstvy maleb. Původní renesanční malby zmizely na mnoha místech pod přemalbami, vytvořenými v pozdějších obdobích," dodal Sedlák. Během rekonstrukce zůstává hrad pro turisty otevřený. Dostanou se také na věž a do sklepení. V komnatách uvidí například velkorozměrná rokoková plátna panó nebo výstavu starých pohlednic z Liberecka.
Kromě kaple se nyní na Grabštejně pracuje také ve východním křídle. Vzniká tam kulturní centrum se sálem, předsálím a třemi salonky. Rovněž ve východním křídle se restaurují malby. "Hrad využívala až do roku 1989 armáda, a tak jsme ze zdí nejdříve zlikvidovali vojenské nápisy," dodal Sedlák.
Po rekonstrukci se na grabštejnských střechách objeví nová krytina z pálených tašek. "Přežijí bez velkých oprav několik set let," prohlásil Sedlák. Severní křídlo hradu získá novou fasádu, úpravami se vylepší park a přístupové cesty. I po skončení rekonstrukce bude na památce co dělat. "Terasy a staré hradební zdi pod Grabštejnem se pomalu sesouvají a hrozí, že by s nimi mohl ujíždět i hrad. Terasy musíme zpevnit," podotkl Sedlák.
První zmínky o Grabštejnu se objevily ve 13. století. Současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 působila na Grabštejně armáda. Když ho opustila, byl ve velmi špatném stavu. Kromě státu mu po roce 1989 hodně pomohly občanské iniciativy, na jeho obnově se podílel i Česko-německý fond budoucnosti. Do zahájení velké rekonstrukce stály opravy hradu zhruba 40 milionů korun. O jeho zvelebení bojují místní nadšenci bezmála 20 let. Například Luděk Vele, sólista opery Národního divadla a rodák z Chotyně, kde Grabštejn stojí, pořádá pravidelné benefiční koncerty na záchranu hradu.
Zdroj: práva ČTK 11.7.2008
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…