Adresa: Novákových 30, 32, Praha 8-Libeň
Investor: Immo Group, s. r. o.
Architekti: Jakub Masák, Pavel Prouza / Masák & Partner, s. r. o.
Spolupráce Cooperation: Petr Beran, Martin Stejskal, Michala Masáková
/ Masák & Partner, s. r. o.
Projekt: Masák & Partner, s. r. o.; Atelier A4, s. r. o.
Statické řešení: Němec Polák, s. r. o.
Inženýring Engineering: Emílie Vajdičová
TDI Supervision: Jiří Kuba, Aleš Bubník
Generální dodavatel Contractor : Geosan Group, a. s.
Projekt Project: 10/2003
Realizace Completion: 6/2004 – 8/2006
Zastavěná plocha Built-up area: 3989 m2
Celková čistá bytová podlahová plocha Flats area: 11 738 m2
Počet bytových jednotek Number of flats: 206
Kapacita kavárny Café: 50 míst places
Foto: Andrea Lhotáková, Pepa Středa
Blok mezi ulicemi Sokolovskou, U Balabenky, Novákových a Vacínovou v pražské Libni býval pozoruhodnou ukázkou, jak dobře se snášejí jednotlivé funkce města, jsou-li dobře vyjádřeny ve stavbách. Zaměnitelnost blokového zastavění historizujícími a eklektickými činžáky získala na individualitě vtažením továrny. Místo se zrodilo v její podobě. Továrna byla jeho úběžníkem, dávala mu smysl. Tak těsné spojení průmyslové výroby a bydlení je dnes pro nás nepředstavitelné, ale situace vznikla v časech, kdy se ke kouřícímu komínu hledělo s hrdostí a nadějí.
V továrně je vždy něco důstojného, ať už to její architektura vědomě artikuluje či ne. Étos práce jako zdroje blahobytu, pocit společného díla, neanonymita výroby a výrobků a přitom jistá tajemnost technologií a procesů za zdmi fabriky. Prostředí chlapsky drsné, neladné, dramatické, ale vždy autentické. Továrna patřila ke své čtvrti, týkala se každého jejího obyvatele. I když tam nepracoval, znal kdekoho z fabriky, denně ji viděl, slyšel a cítil, zkrátka stejně k ní příslušel. Továrna si svou důstojnost zachovává, i když její život skončí, Fascinace umíráním fabrik, nostalgie po odcházejícím světě industriálních časů zrodila podstatnou fasetu nového romantismu. Loft se objevil v jejím rámci jako exkluzivita dostupná jen elitě definované nikoliv výší disponibilních finančních prostředků, ale schopností obývat tak silné prostředí bez opory v dosavadních návycích bydlení. Z exkluzivního loftu obývaného umělcem se stalo dobře prodejné zboží masovější produkce i spotřeby. Dobré prodejnosti daného zboží se dosahuje překladem pro ono masovější publikum. Z loftu je obchodní jméno pro drahý mezonetový byt a ze staré továrny efektivně využitý stavební objem. Aby bylo zboží všeobecně prodejné, nesmí na kupce klást velké nároky. Je nápadné, jak úzkostlivě se přestavba a dostavba staré továrny mezi Balabenkou a Palmovkou vyhýbá jakémukoliv industriálnímu prvku a detailu, jak důsledně vyhání sladkobolnost zanikání a nostalgii po zašlých časech bezpečnými atributy novosti a módnosti. Nechtěná ironie ponechaného továrního komína už jen míru necitelnosti bolestivě pointuje. Bezpečnými atributy individuality a exkluzivity vyhnána i vzpomínka na fabrický kolektivismus společného díla až k malým výběhům z kotců řadových domků ve stínu zvýšené tovární budovy. Likvidován i vztah továrny k okolí, z jinde přívětivého gabionu zde náhle pevnostní zeď.
Továrna se jaksi ztratila v překladu. Ani v jejím životě po životě nelze zapomenout na přirozenou důstojnost továrny. Romantik milující industriální stavby se na Palmovce nemůže zbavit pocitu zhanobení mrtvoly.
Jaké je místo dnes? V jedné internetové diskusi se konstatuje: „Palmovka opravdu není pěkné místo“1 A proč? „â?¦ spousta hospod = ožralové a pochybná individua“2 Rozuměj místní, „domorodé“ obyvatelstvo. Kategorie místa nepokrývá jen fyzické prostředí, ale také prostředí sociální. Žijeme v situaci nové kolonizace a podobné stavby a především konverze v ní fungují jako opevněné pevnosti expanze. Palmovka opravdu není pěkné místo.
Publikováno ve Stavbě č. 4/2006
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,